Türkmenlerden referanduma tepki

Türkiye'de yaşayan Irak Türkmenleri Bursa'da bir araya geldi. Ördekli Kültür Merkezindeki konferansa MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, AK Parti Milletvekili Osman Mesten, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Suat Reşat Hurmuzlu ve Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma derneği Başkanı Mehmet Tütüncü katıldı.

Türkmenlerden referanduma tepki

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü, “Irak'ta ABD işgalinden beri bölgede bir defakto bir durum oluşturdu. Kürt siyasi partiler tarafından Irak'ta bir oldubitti ile özellikle Türkmen bölgeleri işgal edilmişti. 16 Ekim itibari ile referandum sonrası Irak ordusunun müdahalesi ile bu oldubitti ye son verilmiş oldu. Başta Kerkük olmak üzere bütün Türkmeneli üzeri Anayasa'da olduğu gibi olması gerektiği gibi Irak'ın merkezi hükümeti Bağdat'ın inisiyatifine geçti” dedi.

“NETİCELERİNİ KABUL EDİYORUZ”

Eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Suat Reşat Hurmuzlu ise, “Kuzey Irak’ta gayrimeşru bir referandum yapıldı. Bu referanduma en çok şiddetle itiraz edenlerden birisi Türkiye Cumhuriyeti’ydi. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği tamamen sınırımızın ötesinde olan oluşumdan çok fazla etkilenebilirdi. Ancak Türkiye ile sınırlı kalmadı bu, bütün komşu ülkeler bütün Arap ülkeler, Avrupa ülkeleri ve Birleşmiş Milletler konseyi doğru bir adım olmadığını söyledi. Ancak çok ciddi bir inatla bu referandum yapıldı maalesef biz bunun neticelerini de hükümsüz kabul ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER