Ülkemizi depreme hazırlayacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'Şehircilik Şurası'nın Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.

Ülkemizi depreme hazırlayacağız

Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin şehircilik tecrübesini çok daha ileri noktalara taşımak gayesiyle düzenledikleri Şehircilik Şurası'nın bakanlıklarının ufkunu genişlettiğini bildirdi. Şurada dört farklı komisyon altında çalışmalar yürütüldüğünü belirten Bakan, ilk komisyonun şehirlerde kimlik, planlama, tasarım komisyonu olduğunu hatırlattı. Kadim bir medeniyete, köklü bir geleneğe sahip olmanın şehircilik anlayışında rehber olacağını vurgulayan Özhaseki, "Buradan ilhamla şehrimizi yaşanabilir kılan değerleri belirledik, sorunları tespit ettik. Özellikle mahalle dokusunun korunması ve insan odaklı planlama anlayışına bir kez daha vurgu yaptık. Yani yatay mimarinin önemine, insanın tabiatla iç içe yaşamasının önceliğimiz olduğu hususuna dikkat çektik" ifadelerini kullandı. Bir diğer komisyonun da 'Kentsel dönüşüm' konusunu incelendiğini aktaran Bakan Özhaseki, Türkiye topraklarının önemli bir kısmının deprem riski altında olduğunun altını çizdi. Bir taraftan risk taşıyan binaların hızla yenilirken, diğer taraftan da kentsel dönüşümün sosyal boyutlarıyla birlikte ele alınması gereken bir zaruret olduğunu, yaşadıkları tecrübeler ışığında bir kez daha gördüklerini ifade eden Özhaseki, "Ülkemizi, kentsel dönüşüm çalışmaları ile depreme karşı hazırlayacağız. Bunu yaparken de krizi fırsata çevirerek, kültürümüzden ilhamla geleceğe yönelen sağlam yapılar inşa edeceğiz" diye konuştu.

"HER EVİ YIKILAN EV SAHİBİ YAPILACAK"

Kentsel dönüşüm çalışmalarında birtakım ilkeler belirlediklerine dikkati çeken Özhaseki, bu ilkeleri, "Dönüşümde esas olan yerinde dönüşümdür. Her vatandaş, mahallesiyle bağını koparmamasıdır. Her evi yıkılan vatandaşımız, mutlaka ev sahibi yapılmasıdır. Üçüncü belirlediğimiz ilkemiz de hazırlanan yeni rezerv alanlarında planlamanın, mahalle bazlı olmasıdır." şeklinde sıraladı.

"YAŞANABİLİR ÇEVRE VE MARKA ŞEHİR"

Özhaseki, bir diğer sorunun da özellikle 1950'lerde başlayıp hızlanan göç dalgası karşısında hazırlıksız yakalanılması, hatta bu göçler karşısında o günkü yerel yöneticilerin "yanlış, ideolojik yaklaşımları"nın sonucu, iyice ağırlaştırdığını söyledi. Mehmet Özhaseki, birçok kurumda plan yetkisinin olmasının da kargaşaya neden olduğunu, bunların sonucunca da "kimliksiz ve sağlıksız" şehirlerin ortaya çıktığını belirtti. "Şehircilik Şurası'nda ortaya konan çalışmalar da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hizmet anlayışına farklı bir boyut kazandıracaktır" diyen Özhaseki, şuranın Bakanlık çalışmaları kapsamında katedilmiş önemli bir mesafe, yapılmış değerli bir hizmet olarak sonuçlandığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER