Yeni eğitim sistemi hazır

Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde konuştu.

Yeni eğitim sistemi hazır

TEOG'un yerine liseye giriş sınavında yeni sistemin bir hafta içinde açıklanacağını belirten Başbakan Yıldırım, " TEOG bu seneden itibaren uygulamayacağız. Yerine iyi bir sistem hazırladık. TEOG'da öğrencilerin sınav stresinden dolayı yanlış yapmalarının önüne geçecek, daha konforlu sistem getiriyoruz" diye konuştu.

“Türkiye dünyanın vicdanı”

Başbakan Binali Yıldırım, bir otelde düzenlenen TRT World Forum’un açılış oturumuna katıldı. Buradaki konuşmasında, dünya medyasının bölgede yaşanan insani dramlara, zaman zaman ne kadar ilgisiz kaldığının herkesin malumu olduğunu ifade eden Yıldırım, bir başka sıkıntının da bölge gerçeklerine hassasiyet gösterilmeden yapılan, objektiflikten uzak haberler olduğunu anlattı.

“YARDIMA KOŞUYORUZ”

Başbakan Binali Yıldırım, “Avrupa'da göçmen ve yabancı düşmanlığı akımının son yıllarda siyasi alanı da adeta etki altına aldığını görüyoruz. Bu bizim esasen bir süreden beri gündeme getirdiğimiz endişeleri de teyit ediyor. Bu gelişmeleri dikkate alarak Türkiye, kapsayıcı ve kucaklayıcı politika anlayışını sürdürmeye devam ediyor. Her ne kadar Suriye'nin derdiyle dertleniyorsak Arakan'ın derdini de ihmal etmiyoruz. Filistin'in yardımına ne derece koşuyorsak Somali'nin yardımına da koşuyoruz” diye konuştu.

MÜREFFEH BİR SURİYE

Tarihi sorumlulukla yaklaştıkları coğrafyalardan birisinin de Orta Doğu ve Suriye olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: “Şu anda ülkemizde üç milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı var, bunlara ev sahipliği yapıyoruz. Kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve barışın tesisi için Rusya, İran ve Türkiye olarak Astana sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu girişimlerimizi Birleşmiş Milletler şemsiyesinde Cenevre sürecine de taşımış bulunmaktayız. Astana'da varılan mutabakat çerçevesinde en son olarak Suriye İdlip bölgesinin güvenliğinin sağlanması ve oradaki çatışmaların sonlandırılması için biz, Rusya ve İran'dan oluşan bir güvenlik çemberi oluşturma çalışmalarına başladık. Toprak bütünlüğü esasına dayanan, halkın demokratik taleplerine saygı gösteren, istikrarlı, müreffeh bir Suriye'nin inşası yolunda atılacak her adımın destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

“ADIMLARI YERİNDEDİR”

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin Irak konusunda da tutumunun açık ve net olduğunu, Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğinin muhafazasına büyük önem verdiklerini ifade etti. Uluslararası toplumun ikazlarına rağmen Kuzey Irak'ta, Irak Anayasasını açıkça ihlal eden ve meşru olmayan bir referandum gerçekleştiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle dedi: “Irak Hükümeti'nin kendi ülkesinin sınırları içerisinde anayasal egemenliğini tesis etmek üzere attığı adımlar yerindedir ve destekliyoruz. Türkiye olarak bu konuda bizim de atabileceğimiz adımlar mevcuttur, bunları da birer birer hayata geçiriyoruz. Hava sahamızı kapattık, sınır kapılarının merkezi yönetime devredilmesi sürecini başlattık. Dolayısıyla Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde bütün etnik grupların bir arada yaşayacağı bir Irak geleceği konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz. Merkezi Hükümet tarafından geri alınan bölgelerde, örneğin işte DAEŞ’ten  alınan Musul ve Peşmerge'den alınan Kerkük'te, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin baskıyla, şiddetle, oldu bittiyle değiştirdiği demografik yapıyı, bölgenin tarihi derinliğine uygun olarak eski haline döndürülmesi konusunda da merkezi Irak yönetiminin gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.”

Yıldırım’dan TEOG açıklaması (kutu)

Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı ve Fahri Doktora Tevdi Töreni’nde konuştu. Üniversiteler ile ilgili sınav sistemine yönelik yapılan değişikliği hatırlatan Yıldırım, “Bir günde bütün şeyi yaşayacaklar ama asıl problem üniversitelere girişin sadece sınava endekslenmesi olmamalı. Üniversitelere giriş o gün 24-25 Haziran’da yapacağımız sınava bütün kaderimiz bağlanmamalı. Ne olmalı? Ta ortaöğretimden birikimimiz neyse o sınavdan elde edeceğimiz sonuçlarla oluşan başarı seviyesi belirleyici olmalı. Dün Sayın Bahçeli sınavlar kalksın dedi, kendisi de akademisyen. Biz de bunu dikkatle inceleyeceğiz. 2 milyon 400 bin geçmiş yıllardan gelen öğrencilerimiz var. Dolayısıyla, bunlarla ilgili bir çözüm üretmemiz lazım. 1 milyon mezun var ama herkes şu kadar 185 üniversitesinin 10 tanesine gitmek istiyor, burada bir seçim metoduna ihtiyaç var. Orta ve uzun vadede sınavın belirleyici olacağı yöntemden de şartlar oluştuğunda vazgeçilebilir” dedi.

TEOG’UN KALDIRILMASI

TEOG’un kaldırılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldırım, “TEOG’u bu seneden itibaren uygulamacağız. Ama bunu üzerinden çeşitli tezviratlar yapılıyor. Bunların hiç birisi gerçekle bağdaşmıyor. Bizim yapacağımız muhtemelen bir hafta içerisinde bunun detaylarını anne, baba, velilerle paylaşacağız. Yapacağınız şey, TEOG’da da öğrencilerin sınav sisteminden dolayı yanlış yapmalarının önüne geçecek daha konforlu bir şey getiriyoruz, yaptığımız bu. TEOG da merkezi yerleştirme sınavı olmamasına rağmen zaman içinde de böyle algılandı. Buradaki yapılacak sınavların en az iki tanesinin başlangıçta merkezi sistemle yapılması ve değerlendirmelerin genel başarı ortalamasına dahil edilmesi. Farklı alternatiflerimiz var, bütün bunları uzmanlar değerlendiriyor. Artılarını eksilerini ortaya çıkarıyorlar, velilerden de görüş alıyoruz. İnşallah mükemmel değil ama iyi bir şey ortaya çıkacak” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER