İzmir'de bitpazarından 5 TL'ye alınan mektuptan çıkan öykü finale kaldı

"Kazım" belgeseli bitpazarında Türkiye’nin dağ kazalarında ölen 3’üncü kişisi Kazım Küçakalp’in (19) hikayesini anlatıyor. Hikayenin keşfi ise oldukça ilginç.

İzmir'de bitpazarından 5 TL'ye alınan mektuptan çıkan öykü finale kaldı

Bir yönetmenin, henüz hayatının başındayken bir dağ tırmanışı sırasında hayatını kaybetmesiyle biten Kazım öyküsünü bir bitpazarından 5 TL'ye aldığı mektuplu başladı her şey.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Dilek Kaya, 2016 yılının Haziran ayında, Halkapınar semtinde kurulan bitpazarından 1970li yılların başında yazılan mektuplar, aynı kişiye ait not defteri ile öğrenci kimliğini 5 TL ödeyerek satın aldı. Mektupların merkezinde ailesi İzmir'de yaşayan, 18- 19 yaşlarında, Ankara Fen Lisesi mezunu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi Kazım Küçükalp adlı müzik ve spor meraklısı, çok yönlü genç yer alıyordu. Bir mektupta gencin, arkadaşları tarafından Artvin Kaçkarlar Altıparmak Dağları’na yapılacak tırmanışa davet edildiğini okuyan Kaya, internette yaptığı araştırmada Kazım Küçükalpin o tırmanışta kaza geçirdiğini ve Türkiyenin dağ kazalarında ölen 3’üncü kişisi olduğunu öğrendi. Kazımın hikayesinden çok etkilenen Kaya, Bu hayatın ona bir borcu var" diyerek, ağabeyine, dağ çıkışına katılan kişilere, mektupların hayattaki sahiplerine ulaştı ve çektiği ’Kazım’ belgeseliyle gencin hikayesini ölümsüzleştirdi.

5 TL'LİK MEKTUPTAN FİNALİST BİR BELGESELE

John Lennonın ’Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir’ sözünü hatırlatan Doç. Dr. Kaya, "Bu, hepimiz gibi Kazım için de geçerli. Bu film, benim başıma gelen en güzel şeydi" diyerek, filmin ortaya çıkış sürecini şöyle anlattı.

"Bu, beni bulan bir hikaye. Her şey 2 yıl önce bitpazarında başladı. Kazım, mektuplarıyla, yaşadıklarıyla, hayatıyla beni anlamlı bir yolculuğa çıkardı. Kazım'ın yaşadığı eve gittim, mektuplarda yazan isimlerden o dönemki arkadaşlarına, ağabeyi Attila ve yeğeni Burak Kazım Küçükalpe ulaştım. Hepsi de bana çok yardımcı oldu. Yaklaşık iki yılda İzmir, Ankara, İstanbul ve Artvin'de çekimleri gerçekleştirdik. Artvin'de tırmanış öncesi Kazım'ı gören, kurtarma operasyonuna katılan köylülerle görüştük. Toplamda 27 kişi ile görüşme yapıldı. Bu yolda pek çok arkadaşım, öğrencim, kalpleriyle, bilgi ve becerileriyle bana eşlik etti. Pek çok yeni, güzel insan tanıdım. Onlarla birlikte bir yandan Kazım'ın hikayesini yeniden kurarken öte yandan 70'li yılların Türkiye'sine, gençlik kültürünün dışavurumlarına baktık, hatırlamaya çalıştık."

Kazım Küçükalp

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER