Pandemic' gösterime hazır

Devlet Opera ve Balesi'nce (Antalya DOB) sahneye konulan ve pandemi sürecinde yaşanan zorlukların sanat diliyle anlatıldığı 'Pandemic' adlı bale eserinin  provaları  tamamlandı.

Pandemic' gösterime hazır

Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki opera sahnesinde günler süren titiz çalışmayla gösterime hazır hale getirilen 'Pandemic' balesinde, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Ünitesi'nde görevli 4 sağlık çalışanı da rol aldı.

SÜREÇ  BALE  DİLİYLE  ANLATILIYOR

Koreografisini Volkan Ersoy ile Armağan Davran'ın hazırladığı, dünyada ise bir ilk olan 'Pandemic' balesinde, pandemi sürecinde yaşanan zorluklar sanatsal bir yapıya dönüştürüldü. Süreç bale diliyle sessiz anlatılıyor.

 'SAHNELERDEN UZAK KALDIK'

Eserin anlatımını üstlenen tiyatro sanatçısı Alper Saldıran, 'Pandemic'in metinlerini hazırladı. 1.5 yıldır sahneye çıkamadığını aktaran Saldıran, şöyle konuştu:

"Eserde rol alan arkadaşlarım da ilk kez sahneye çıkıyor. Süreç, sahneye çıkamayan bir sanatçı için çok büyük eziyet oldu. Uzun aradan sonra hep beraber sahnedeyiz. Eseri, çok güzel, keyifli vakit geçirerek hazırlandık. Bu eser, sağlık çalışanları ve sanatçı arkadaşlarımıza ithafen hazırlandı. Sağlık çalışanları da ilk kez sahneye çıkıyor."

'YAŞADIKLARIMIZI SAHNELEDİK'

Eserin koreograflarından Volkan Ersoy, pandemi sürecini anlatan bir sanat eseri olarak dünyada ilk olduğuna dikkat çekti. Ersoy, "Yaşadıklarımızı, duygularımızı sahnede beden dili ile anlatmaya çalışıyoruz. Umarım izleyenler de bizim anlatmak istediğimiz duygularımızı, düşüncelerimizi en net bir şekilde algılayacak, bizi alkışlarıyla destekleyecekler" dedi.

ÖNCE 'YOUTUBE'DA YAYINLANACAK

Pandemic' balesi ilk olarak 1 Ağustos Pazar günü saat 20.00'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi YouTube kanalı ve birçok ulusal televizyonda yayınlanacak. Eser, 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Eylül ayında da 28'inci Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde izlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER