Made in T.C.

Devlet-i aliyye ilgası 1918 işgali sonrası olmuş, işgal devam ederken içinden ulus devleti çıkarılmış ise; bu nasıl oldu, ya da kimler kurucu unsur, ve ya da dışarıdan bir dayatma ile mi oldu dediğimizde, ve ya aklımıza geliyorsa madein TC ne anlama gelir.

İmparatorluk ilgası bir işgal sonrası olmuşsa…

Milletler topluluğundan bir ulus devleti devşirilmiş ise…

İmparatorluk meclisi hanedanlığı lağvedip hilafeti meclis içinde mündemiç kılmışsa…

Devlet-i aliyye Meclisi mebusan Ankara’da toplandığında kendisini büyük millet meclisi olarak ifade etmişse…

Lozan anlaşmasına işgalci devletlerce davet edilen İstanbul hükümeti Ankara’da faaliyette olan meclisi Lozan’a götürmüş ise…

Ankara Büyük Millet Meclisi böylece meşruiyet kazanmış olarak masaya oturmuş ise;

Madein TC ne anlama gelir.

Hanedanlık sonrası ulus devleti inşası ile kazanımlar ve sınırlar ötesinde kalmış olan egemenlik alanları işgalci devletler arasında nasıl pay edilmiş?

Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de ve son olarak Libya’da yaşadıklarımız ve ülke olarak sorumluluk alanlarımızda taşımak zorunda olduklarımıza baktığımızda; bunları ulus devleti olarak taşıyabilecekmiyiz?

Madein TC dediğimizde ne anlamalıyız?

Anadolu ve Trakya’da sınırları çizilen alandan ibaret olmayan bir sorumluluk ve yükümlülük ile hüküm sürmek durumunda olan bir devlet acaba ulus devleti mi?

Yüzyıllar içinde almış olduğu rol gereği adı ne olursa olsun, sorumluluk alanı an itibariye çizilmiş olan ulus devleti sınırlarından ibaret olmayan TC, son açılımları ile kendi tarihi sahasına dönecek, rolü ve sorumluluğu gereği sorumluluk alanlarına yakışır yeni bir yapılanmayı becerecek mi?

İşgal ortamında madein TC olmuş olsa da, yüz yıl sonra 2020 yılında kendi kapsam alanında almış olduğu görev bilinci ile yeni kapsayıcı bir devlet olarak adına yaraşır değişimleri başaracak mı?

Durmak yok yola devam, çünkü artık bir kere yola çıkmışız, meri sınırlar ile 1920 yılında çizilmiş olan roller değişti ve günümüzde birileri ki onlar geçmişte de bu haritaları karanlık odalarda çizmiş ve de dayatmışlardı, şimdi güneşin en tepede olduğu bir anda, o gün çizilmiş haritaların bir hükmü yok diyor, iktidar alanların, meri olan haritaların ötesinde ve Libya benzeri rol almalar artık sıradan sorumluluk alanlarıdır.

Lozan öncesi işgalcilerin nüfuz alanları.

 Lozan öncesi.

 Devlet-i aliyye 16 YY

YORUM EKLE

banner46

banner40