Otomotiv devleri Bursa'da buluştu

Dünya otomotiv sektörünün devleri 'Automotive Meetings- Turkey' organizasyonunda buluştu. Organizasyonda konuşan Bursa Valisi İzzettin Küçük  “1960 yılında biten benzin değildi. Arkasındaki irade ve heyecanla o araba tekrar harekete geçti” ifadelerini kullandı.

Otomotiv devleri Bursa'da buluştu

İRADE YENİDEN HAREKETE GEÇTİ

Bursa ilklere imza atmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk kez yapılan 'Automotive Meetings-Turkey’  organizasyonu, Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) ev sahipliğinde gerçekleşti. Dünya ve Türk otomotiv sektörünün önemli temsilcilerinin katıldığı organizasyonda konuşan Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Ülkemizde ve dünyada otomotiv sektörünün bu kadar göz önünde olduğu bu dönemde programın Bursa’da gerçekleşmesi çok isabetli oldu. 1960 yılında ilk yerli girişim ile gerçekleştirilen projede biten o dönem benzin değildi. O dönem irade ve heyecan durmuştu. Fakat o şimdi tekrar harekete geçti” dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

‘Yerli Otomobil’ çalışmalarının hız kazandığı son günlerde, Bursa'nın bu tür başarılı organizasyonlara imza atmasının önemine dikkat çeken Vali Küçük, “Gelişmekte olan ülkelerin orta gelir tuzağından çıkamadıklarını çıkanların da bir ya da iki olduğunu görmekteyiz. Hepsi birbirine bağlı daireleri bir arada yürütmelidir. Eğitimi, teknolojiyi yükseltmeliyiz. Hepsi bir arada olabilmesi için gerekli olan para. Parayı da satışla, ihracatla arttırabiliriz. En önemlisi de eğitime olan yatırımlarımızı artırmalıyız. Bizde eğitimde ve otomotivde üzerimizde düşeni yerine getireceğiz” şeklinde konuştu

“ SEKTÖR GELİŞİYOR”

Otomotiv endüstrisinin her geçen gün büyüdüğüne ve geliştiğine dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, etkinliğin Bursa’da yapılıyor olmasının önemli olduğunu söyledi. Bursa’nın daha fazlasını hak ettiğini belirten Aktaş, “Sektör ciddi büyüyor ve gelişiyor. Hem ülkemiz hem dünyadaki gelişmeler açısından sektör burada ele alınacak. Bu noktada biz Bursa olarak yine en önemli hareket noktası olacağız” dedi.

“BİRLİKTE ÇALIŞMA İMKÂNI OLUŞACAK”

Programın açılışında konuşan Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz, ABD’den Fransa’ya, Almanya’dan Japonya’ya İran’dan Rusya’ya kadar 28 ülkeden 100’den fazla ve Türkiye’den de 120’nin üzerinde sektör devlerinin katılımıyla Bursa OSB’nin ev sahipliğinde programın yapıldığını söyledi. Üç gün boyunca dünya otomotiv devlerinin temsilcileri ile yeni modellerin, yeni siparişlerin, trendlerin, sektörün durumunun ve geleceğinin konuşulacağını belirten Durmaz, ikili iş görüşmeleri yapılarak birlikte çalışma imkanları oluşturacağını anlattı. TİM verilerine göre Türkiye’nin toplam ihracatı içinde otomotiv endüstrisinin yüzde 20 paya sahip olduğunu anlatan Durmaz, Bursa’nın, ana sanayi fabrikaları ve yüzlerce yan sanayi tesisiyle Türk otomotiv endüstrisinin başkenti olduğunu hatırlattı.

14. SIRAYA YÜKSELDİ

Bursa OSB Başkan Yardımcısı ve OİB Yönetim Kurulu üyesi Baran Çelik ise, otomotiv endüstrisinin son 11 yılın sektörel ihracat şampiyonu ve ülke ihracatının en önemli itici gücü olduğuna dikkat çekti. Toplam üretimin ortalama yüzde 75’inin ihraç edildiğini aktaran Çelik, dünya motorlu taşıtlar üretiminde 17. sıradan 14. sıraya yükseldiğini ifade etti. Ekonomi Bakanlığı Otomotiv Dairesi Başkanı Ali Rıza Oktay da, otomotiv sektöründe ülkenin geldiği noktanın takdire şayan olduğunu belirterek, bakanlık olarak sektörün tüm ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

“PROJE İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN”

BTSO’nun öncülüğünde yürütülen TEKNOSAB projesinin, yerli otomobilin üretimi için biçilmiş kaftan olduğunu söylen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TEKNOSAB’ın, otomotiv sektöründeki rekabetçiliğe ciddi avantajlar sağlayan bir altyapıya sahip olduğunu hatırlattı. Vali İzzettin Küçük de, otomotiv sektörünün önemine dikkat çekti. Yerli otomobil konusunda da konuşan Vali Küçük, “1960 yılında biten benzin değildi. Arkasındaki irade ve heyecanla bugün o araba tekrar harekete geçti” ifadelerini kullandı. Etkinliğin sponsor firma temsilcileri de kurumlarını tanıtan birer konuşma yaparken, programın sonunda sponsorlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER