Otomotivde rekor üstüne rekor

Yıl bitmeden tüm zamanların ihracat rekorunu kıran, kırdığı rekoru geliştiren otomotiv sektöründe, fabrikaların kapasite kullanımı yüzde 85'e dayandı.

Otomotivde rekor üstüne rekor

2008 yılındaki 24,7 milyar dolarlık tüm zamanların sektörel ihracat rekorunu, 17 Kasım itibarıyla 24,8 milyar dolarla kıran otomotiv, ocak-kasım döneminde de 26 milyar 45 milyon 475 bin dolarlık dış satım rakamına ulaştı. Sektör, 2017 için kendisinin belirlediği 27 milyar dolarlık ihracat hedefini aşarak, yılın 28 milyar doların üzerinde bir rakamla kapanmasını bekliyor. Adet bazında da 2017 sonunda 1 milyon 650 bin adetlik üretim, 1 milyon 350 bin adetlik ihracat ile yine rekorlara hazırlanan otomotiv endüstrisinin kapasite kullanımı ise yüzde 80-85'lik banda oturdu.

“MAKSİMUM KAPASİTEYLE ÇALIŞIYOR”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, yaptığı açıklamada, sektörün üretim ve ihracatta önemli başarılara imza attığını söyledi. Sabuncu, bunun birkaç sebebinin bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Artık maksimum kapasiteyle çalışıyor fabrikalar. 1 milyon 900 bin ya da 2 milyon adet olan kapasitenin, yüzde 80-85'i şeklinde kapasite kullanım oranları var. Birincisi bu. Yani miktarsal olarak artışlar var. İkincisi de tabii bazı üreticilerin ürettiği arabaların ihraç fiyatları. Bu Hybrid arabalardan dolayı fiyatlar yüksek. Ondan da kaynaklanıyor."

“TÜM ZAMANLARIN REKORU”

Yılın 10 ayı itibarıyla üretilen araç sayısının 1 milyon 380 bin, ihraç edilen araç sayısının ise 1 milyon 100 bin adet olduğunu hatırlatan Sabuncu, "Sene sonu beklentisi üretimde 1 milyon 650 bin, ihraçta da 1 milyon 350 bin. Bu, miktarsal olarak tüm zamanların üretim ve ihracat rekoru olacak. Artış, yani kapasite kullanımının artması, yeni projeler ve bazı araçlardaki fiyatların yüksek olmasından kaynaklanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

GİDİŞATTAN MEMNUN

Sabuncu, yurt dışı pazarlardaki hareketlenme ve yeni projelerin de sektörü hareketlendirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Avrupa pazarı son birkaç senedir artıyor. Amerika pazarında çok büyük artışlar var ondan kaynaklanıyor bir de bir takım otomotiv yan sanayinde, yeni pazarlar var. Özellikle de yeni modellerin Türkiye'de devreye girmiş olması. Bu da ihracatı artıran bir faktör. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda, şu anki gidişat gayet iyi" ifadelerini kullandı.

2018 DAHA İYİ OLACAK

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, yeni yıla ilişkin, "2018'in 2017'den kötü olmayacağını düşünüyoruz. 2017 gibi olabilir ya da birazcık daha iyi olabilir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124