500 Yıllık Tesis: Balibey Han

500 yıllık tarihi, eşsiz manzarası ile şehir karmaşasına kısa bir ara verebileceğiniz Balibey Han’ın tarihi ve hikayesini sizler için derledik.

500 Yıllık Tesis: Balibey Han

15. yüzyıl sonlarında Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han Hisar Kapı altında, Bursa’nın ünlü merdivenleri olan Kırkmerdivenler’in tam yanında. Han yapıldığı dönemde ticaretin kalbi olarak işlev gördü.

Kapalıçarşı’daki dükkanlara mal satmak ya da mal almak için kent dışından gelen kafilelerin konaklama ihtiyaçlarını giderdi. 64 odalı olan han Bursa’da üç katlı olarak yapılmış tek han.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile 2006 yılında restore edilmeye başlanmış ve 2009 yılında ‘’Balibey Han Geleneksel El Sanatları çarşısı’’ olarak hizmete açıldı.

O günden itibaren sosyal tesis olarak kullanılan tarihi yapı, birçok yerli-yabancı turisti ve Bursa halkını ağırlıyor.  Han’ın 1950’li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970’li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı biliniyor.

Yapının orta katında geleneksel el sanatlarından çeşitli örneklerin icra edildiği 30 adet atölye ile sergi ve toplantı salonu bulunuyor. En üst katta ise misafirlerine hoş bir Bursa manzarası hediye eden kafe hizmet veriyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner41

banner46

banner40

banner45