Ahıska Türklerini birlik ruhu sardı

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdürmekte olan Ahıska Türklerinin milli kültürünü geliştirmek, Ahıska ile olan ilişkilerini güçlendirmek, birlik ve beraberliklerini devam ettirmek adına kurulan DATÜB’ün bir temsilciliği de Bursa’ya açıldı.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Bursa’ya gelerek yurttaşlarıyla buluştu. 9 ayrı ülkede yaşamlarını sürdüren Ahıska Türkleri’nin bu ülkelerde karşı karşıya geldiği sorunları çözmek adına kurulan DATÜB’ün bir temsilciliği de Genel Başkan Ziyatdin Kassanov’un katılımlarıyla Bursa’da açıldı. Açılan yeni temsilciliğin Ahıska Türkleri adına önemli çalışmalara imza atacağını vurgulayan Ziyatdin Kassanov, Bursa temsilciliğinin vatansever Ahıska Türkleri’ne ve Ahıskalıların hak arayışındaki yürüyüşüne destek vermek isteyen herkese açık olduğunu belirtti.

GÜRCİSTAN TUTUMUNDAN VAZGEÇMELİ

Gürcistan’a yerleşen Ahıskalıların zor şartlar altında hayatını sürdürdüklerini ve Gürcistan hükümetinin Ahıskalılara gereken desteği vermediğini dile getiren Kassanov, “Biz bu temsilcilikle çok büyük işler yapacağız. Gürcistan’a dönüş meselesinde, sürgüne uğrayan vatandaşlarımızın hukuki olarak bazı şeyleri kazandık ve göçü Gürcistan’a, Ahıska bölgesine başlattık. Amacımız Ahıskalılar için haksız sürülen Ahıskalıların haklarını geri almak. Gürcistan’dan talebimiz ise geri dönen Ahıskalılara baskı yapmamak, onlara normal bir hayat sunmak. Bugün maalesef Gürcistan Ahıskalılara istediğimiz gibi davranmıyorlar” dedi.

EĞİTİME TAM DESTEK

DATÜB olarak yapmış oldukları çalışmalardan bahseden Genel Başkan Ziyatdin Kassanov, eğitime büyük ölçüde destek verdiklerini kaydetti. Zor durumda olan ailelerin çocuklarını bizzat kendilerinin okuttuğunu, çok sayıda öğrenciye burs verdiklerini ve açmış oldukları spor okullarıyla sporculara da tam destek verdiklerini belirten Kassanov, “Vatandaşlarımıza elimizden geldiği kadar her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu yardımların başında da çocuklarımızı okutmak geliyor. Türkiye’nin de desteğiyle çeşitli ülkelerden öğrencilerimizi getirip burada okutmaya çalışıyoruz. DATÜB’ün bazı özel üniversitelerle anlaşması var. 300 civarında öğrencimiz burada eğitim görüyor. Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Rusya’da okuyan öğrencilerimize de burs vererek okutuyoruz. Kazakistan’da Türkiye’nin de desteğiyle bir okul açtık. Zor durumda olan ailelerin çocuklarını orada okutuyoruz. Sporcularımıza da destek veriyoruz. Çeşitli yerlerde spor okulları açtık. Son bir yılda Bursa’da, Antalya’da, Erzincan’da, Kazakistan’ın farklı yerlerinde Ahıskalılar için spor salonları açtık. Yapacak işimiz çok” ifadelerini kullandı.

KASSANOV’DAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahıska Türkleri’nin taleplerini geri çevirmediğini ve her konuda yardımcı olduğunu dile getiren Kassanov şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 2015 yılından sonra Ahıskalılar için çeşitli çalışmalar başladı.  Ukrayna’da savaş altında kalan kardeşlerimizden Erzincan’a 700 aile geldi. Ahlat’a da 72 aile yerleşti. Bu bizim için çok büyük bir destekti. Onlar savaş altından geldiler. Evleri yıkılan, çadır altında kalan insanlar buraya geldi. Tüm bunlar Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve talimatlarıyla oldu. Milletimiz adına cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

‘TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE KALKINDIRACAĞIZ’

2017 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 26 bin Ahıskalı’nın vatandaşlık kazandığını belirten Kassanov, “Bu sayı 26 bin ile sınırlı kalmadı. Müracaatların sayısı 50 bini aştı. Devletimiz Ahıskalılar için her şeyi yapıyor. Her konuda bizim yolumuzu açtı. Uzun süreli ikamet kimlikleri veriyor. İsteyen insanlara vatandaşlık veriyor. Bundan sonra biz Ahıskalılar olarak ülkemize ne verebiliriz. Şimdi böyle bir düşünce içerisindeyiz. Erzurum-Kars-Ardahan bölgeleri tarım ve hayvancılığa uygun yerler. Devletimizle de istişare ederek bu bölgelere Ahıskalıları yerleştirebilirsek, insanlarımızın bu bölgede çok güzel işler çıkaracağına inanıyoruz. Tarım ve hayvancılıkla uğraşarak devletimize yük olmaz tam aksine o bölgenin kalkınmasına yardımcı oluruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER