Ahıska Türkleri’nin sürgün acısı dinmedi

Bursa’da yaşayan Ahıska Türkleri, 74 yıl önce uğramış oldukları haksız sürgünü, atalarına yapılan zulüm ve soykırımın acısını kamuoyu ile paylaşmak için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi.

Geçmişte yaşanan acı olayların kısa filmini vatandaşlara izlettiren Ahıskalılar, “Yapılan soykırımı ne biz unutacağız ne de dünyaya unutturacağız” diyerek yaşanan olaylara bir kez daha isyan etti.

74 yıl önce Ahıska’dan dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edilen ve sürgün esnasında adeta soykırıma uğrayan Ahıska Türklerini, soydaşları 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlediği etkinlikle andı.

O dönemde yaşanan acı olayları kamuoyu ile paylaşan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Türkiye İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, atalarının uğramış olduğu zulmü unutmayacaklarını ve dünyaya da unutturmayacaklarını dile getirdi.

Uğranan soykırımın kısa filmini dev ekranla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda halka izlettiklerini belirten ve önümüzdeki haftalarda aynı programı İnegöl’de de organize ederek soykırımın acı bilançosunu tüm dünyaya duyuracaklarını hatırlatan Mehmet Taş, “Halkımızın, yalnızca Türk ve Müslüman oldukları için Ahsıka’dan  Orta Asya’nın çeşitli bölgelerine sürgün edilmelerinin 74’üncü yıldönümü vesilesiyle buradayız. Sürgün esnasında yaklaşık 96 bin soydaşımız sürgüne uğradı. Bunların çoğunluğunu çocuklar kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor. Hayvan vagonlarında 17 günle 40 gün arasında değişen yolculukta 20 bin civarı halkımız şehit oldu. Şehitlerimizin maalesef kabirleri bile yoktur. Gittikleri ülkeler her ne kadar Müslüman ülkeler olsa da yine ikinci sınıf insan muamelesi görmüşlerdir. Atalarımızla bizim gururlandığımız en büyük özellik, 74 yıldır sürgünde olmalarına rağmen çok şükür ne dilimizden ne dinimizden ne kültürümüzden zerre kadar bir şey kaybetmedik. Atalarımız hep vatan özlemiyle yaşadı. Bizler onların torunları olarak çok şükür şu an vatanımızdayız. Ama dünya üzerinde vatan hasreti yaşayan yaklaşık 600 bin Ahıskalı var. Bizler bunların sorunlarını gündeme getirmek, sorunlarına çözüm aramak durumundayız. Kasım ayı bizim sürgün yıldönümü ayımız. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çeşitli etkinliklerimiz olacaktır. Yapılan soykırım ve sürgünü ne biz unutacağız ne de dünyaya unutturacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER