Başar Bulut: Yapılan Kentsel Dönüşümlerin 20-30 Yıl Sonra Dönüşümünü Konuşacağız

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Başar Bulut, harita ve kadastro başta olmak üzere pandemi ve kentsel dönüşüme dair pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Bulut, gerekli planlamalar gerçekleştirilmezse yapılan kentsel dönüşümlerin 20-30 yıl sonra dönüşümünü konuşmamızın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Başar Bulut: Yapılan Kentsel Dönüşümlerin 20-30 Yıl Sonra Dönüşümünü Konuşacağız

Başkan Bulut, korona sebebiyle kısıtlamaların yaşandığı süreçte sağlık çalışanları ve güvenlik güçlerinin ortaya koyduğu özverili çalışmadan ötürü minnetini dile getirerek söze başladı. Yaşanılan sürece harita ve kadastro mühendisleri açısında değerlendiren Bulut, şunları söyledi: ‘’ Harita ve kadastro birçok disiplinler arası yapıya sahiptir. Özellikle bizim alanımız jeoloji, maden ve jeofizik ile inşaat, mimarlık, elektrik ve makine gibi disiplinlerin tam ortasında büyük öneme sahiptir. Yaşanılan salgın sonra içerisinde barındığımız evlerin, alanların hatta büyük şehirlerin kişiyle ne kadar uyumsuz olduğunun farkına vardık. Kentin siluetinin ve nefes alma alanlarının birey için ne denli zaruri olduğunu anladık. Görülen o ki bu süreç toplumsal bir farkındalık uyandırdı. Yöneticilerin konunun üzerinde durmasıyla birlikte içerisinde tecrit hayatı yaşanan toplu konutlara alternatif üretmesini bekliyoruz. Yoksa biz şimdi kentsel dönüşüm adı altında yapılan yapıların 20-30 yıl sonra nasıl yaşanılabilir hale dönüştürüleceğini konuşuyor oluruz.’’

Kentsel Dönüşüm Bina Yenilemek Değildir

Kentsel dönüşümün ne olduğunu anlamak için öncelikle kavramı doğru analiz etmek gerektiğinin altını çizen Başkan Bulut, ‘’Kentsel dönüşüm bir binayı yıkıp yeni bina yapmak değildir. Bina yenilemenin kentsel dönüşüm olarak algılanmasından ve böyle pazarlanmasından son derece şikâyetçiyiz. Kentsel dönüş, hinterlandı çok geniş olan bir meseledir; bölgeyi kalkındırmak adına yapılacak çalışmalardır. Şehrin kazanması için kentsel dönüşüm planlı şekilde yapılmalıdır. İçerisinde tecrit hayatı yaşanılan, temiz havanın ve sosyal donatının olmadığı, iç içe, hava sirkülasyonu sağlanamayan yapıların kentsel dönüşüm kapsamında yer almaması gerekir. Şehrin her bölgesine kopya yapılar inşa ederek kentsel dönüşüm yapmış olmazsınız. Bu olsa olsa kentsel karmaşadır. Dönüşümde sosyolojik yapının önemi göz ardı edilmekte. Unutmamak gerekir ki kentsel dönüşüm bina yenilemek değildir.’’ şeklinde konuştu.

Başkan’dan Çılgın Teklif

Başkan Başar Bulut, yanlış olana yanlış demekten asla yılmayacağını ancak gereksiz muhalefet ve ‘istemezük’ zihniyetinden uzak olduğunu vurguladı. Kuru eleştirinin hiçbir anlamı olmadığının altını çizen Başkan Bulut, ‘çılgın teklif’ adını verdiği çözüm önerisini de dile getirdi. Başkanın çılgın teklifinin temelinde sebepsiz zenginleşmenin önüne geçilmesi planlanıyor. Teklifinde kat malikinin cebine giren paranın vergiye tabi olmasını vurgulayan Başar Bulut şu ifadeleri kullandı. ‘’İnşaat firmalarının dairelerin sahipleri ile mutabakata varıp konut planlaması yapmasına asla bir itirazım yok. Benim tahammül edemediğim nokta kentsel dönüşüm adı altında aylarca kira yardımı alanlara. Vicdanı olan her vatandaş buna itiraz etmeli. Vatandaş gereksiz şehir yoğunluğuna maruz kalıyor, nefes alacak alan bulamıyor, trafikte zulüm çekiyor ve yaşamını rezil ediyor bir de üstüne üstlük vergisi ile bunların kirasını ödüyor. Bu şekilde bir koyundan iki post çıkararak vatandaşın sırtından inmeyenler için yapılması gereken en büyük şey vergi tahsilidir. Bunlardan vergi alındığı takdirde vatandaşın ekonomisi de sosyal yaşamı da daha verimli hale gelecektir.’’

Her Türlü İşbirliği Teklifine Hazırız

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Bulut, “Bizler Bursa’nın gelişimi açısından üzerimize düşen çalışma olduğu takdirde oda olarak her türlü iş birliği gerçekleştirmeye hazırız. Şehri yaşanabilir kılmak adına koordineli olarak hareket etmeyi bir borç biiyoruz. Kamu yararına olan işlerde, halk sağlığı ve güvenliği konularında müşterek çalışma yapılmasını önemli buluyoruz. Meslek odaları ile birlikte çalışmak ve ortak aklı hayata geçirmek her şehrin yararına olacaktır. Süreçlerden ders çıkarılarak hareket edilir ve planlı faaliyetler yaşama geçirilirse ilerleyen süreçte çok daha iyi şeyler konuşuyor olacağız.”  diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124