Bölmeye yıkmaya kaçırmaya devam ediyor !

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde 7 gündür süren oturma eylemi, her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Evlatlarını teröre kurban etmek istemeyen 13 aile, çocuklarının HDP aracılığı ile PKK tarafından kaçırıldığını iddia ettikleri eylemde, sonuç bekliyor.

Bölmeye yıkmaya kaçırmaya devam ediyor !

PKK terör örgütü, ülkeye, çocuklara, insanlara zarar vermeye devam ediyor. Geçmişte olduğu gibi yine çocukları hedefine alan bölücü örgüt, yıkıcı davranışlar sergilemeye günümüzde de çekinmiyor. Diyarbakır'da çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia eden aileler 7 gündür oturma eylemi yapıyor. HDP İl Başkanlığı önündeki eyleme katılan aile sayısı 13'e yükseldi. 22 Ağustos'ta Hacire Akar’ın oğlu için başlattığı eylemi diğer yaralı anne-babalara örnek olarak, çığ gibi büyüdü. Evlatlarının can güvenliğinden endişe eden aileler, çocuklarına kavuşacakları günü iple çekiyor. Anne Hacire Akar’ın, oğlu Mehmet Akar’ı teröre kurban vermemek için verdiği mücadele olumlu sonuçlanmış, anne evladına kavuşmuştu. 3 Eylül’de başlayan eylemleri ise Fevziye Çetinkaya başlattı. Daha sonra eyleme, Remziye Akkoyun, Ayşegül Biçer, Meryem Savur, Sabiha Balta, Hediye Begdaş, Necla Çur, Güzide Demir dahil oldu.

SES KAYITLARI SES GETİRDİ

Eylemin ikinci gününde ortaya çıkan ses kayıtları, büyük ses getirmişti. Kaçırıldığı iddia edilen çocuklardan biri teyzesine ulaştı. Teyzesi ile Suriye’ye kayıtlı olduğu ortaya çıkan telefon ile iletişim kuran kanser hastası genç, “Arayamıyorum haberiniz olsun. Teyze bu Suriye telefonu pek çekmiyor” ifadelerine yer vermişti.

  

EYLEME DESTEK YAĞIYOR

Haklı eyleme, dernek ve sivil toplum kuruluşlarından da destek geldi. Eylem yapan aileleri ziyaret eden dernekler arasında,  Türkiye Gençlik Vakfı üyeleri, Kadın ve Demokrasi Derneği başta olmak üzere, Yesevi Alperenler Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve daha birçok sivil toplum kuruluşları yer aldı. Şehir dışından da destek alan ailelere Isparta'dan, Anadolu Kadın ve Aile Derneği ile İyilikte Yarışanlar Derneği üyeleri tarafından da destek verildi. Eyleme, PKK'nın kaçırdığı polis ve askerlerin aileleri de katıldı Endişeli aileler, göz önünde bulunup, kamuoyu yaratabilecek ünlü isimlerden de destek istediklerini açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çocukları dağa kaçırılan annelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde yaptığı oturma eylemine ilişkin konuştu. Bakan Soylu, bölgede birçok annenin istemediği halde evladını teröre kurban verdiğini ifade ederek, "Orada oturan anneleri sonuna kadar anlıyorum. Diyarbakır'da herkes terör örgütüne nerede katılım yapıldığını biliyor. Anneler, aileler, tam adresinin önündeler. Bir siyasi partinin PKK terör örgütüne adam alma merkezi olarak değerlendirildiğini tüm Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlarımız biliyor" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise annelerin evlatları için destansı bir mücadele verdiğini dile getirerek, “Bu HDP denilen partinin nasıl bir parti olduğunu, PKK'nın bunun arkasında ne gibi bir örgütlenmenin peşinde olduğunu anlatmamız lazım. Bu terör örgütü olarak bu insanları, 14, 15, 16 yaşındaki çocukları dağa kaçıranları bunun yanında öğretmenlerimizi kaçıranları bunları anlatmamız lazım. Tüm gücümüzle ekmeklerinin peşindeki işçilerin de evlatlarına kavuşmaktan başka gayeleri olmayan anaların da yanlarında olacağız. Hatta şov yapmaktan başka bir işe yaradıklarını görmediğimiz muhalefet belediyelerinin bıraktığı boşlukları diğer kurumlarımız ve imkanlarımızla biz kapatacak, hiç kimsenin mağduriyet yaşamasına mahal vermeyeceğiz "dedi.

  

SİNYALLERİNİ VERMİŞTİ

PKK yıllar önce de çocukları hedef almış, 3 bin çocuğu dağa kaçırarak, doğu sınırını boşaltmayı hedeflemişti. Sınırda PKK kontrolünde bir devlet kurma çabalarının olduğunu dile getiren Şanlıurfa eski Valisi İzzettin Küçük o zamanlar, HDP ve PKK’nın büyük oyununu bozmuştu. 2015 yılında yaşanan olaylar ile geçtiğimiz günlerde de HDP’nin hedefi haline gelen vali, karalama kampanyasının hedefi olmuştu. Çocuk kaçırma olayları akıllara, yine benzer bir çabanın gündemde mi olduğunu getirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER