Bu Çarşı Tarih Kokuyor

13. yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bir tarih Aynalı Çarşı. Orhan Bey zamanında yapılmış olan çarşının içeriğini, tarihini, Karagöz Antika Dükkanı sahibi Şinasi Çelikkol anlattı. Birçok antika eşyanın, içinde bulunduğu çarşının bir başka değeri ise dünyada ve Türkiye’de, ipek iplik üretimi yapan tek yeri barındırıyor olması.

Bu Çarşı Tarih Kokuyor
HABERİN GALERİSİ
Bu Çarşı Tarih Kokuyor

Bu Çarşı Tarih Kokuyor

On üçüncü yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bir tarih Aynalı Çarşı. Orhan Bey zamanında yapılmış olan çarşının içeriğini, tarihini, Karagöz Antika Dükkanı sahibi Şinasi Çelikkol anlattı. Birçok antika eşyanın, içinde bulunduğu çarşının bir başka değeri ise dünyada ve Türkiye’de, ipek iplik üretimi yapan tek yeri barındırıyor olması.

Bursa’nın tarih kokan yerlerinden birisidir Aynalı Çarşı. Osmanlı Sultanı Orhan Bey tarafından, 13. yüzyılda, Ulucami’nin yapımı sırasında hamam olarak inşa edilen yapıt, yaşanan bir yangın sonrasında çarşıya dönüştürülüyor. Aldığı büyük darbelere rağmen varlığını devam ettirmeyi günümüze kadar başarabilmiş olan çarşının ismi ise bir tüccarın çarşının duvarlarına ayna astırmasından geliyor. Günümüzde, içerisinde antikacıları ve Karagöz-Hacivat gölge oyunu için gerekli olan malzemelerin bulunduğu dükkanları barındıran çarşının tarihini, Karagöz Antika Dükkanı sahibi Şinasi Çelikkol ile inceledik. 1998 yılından beri Karagöz gösterilerini organize eden Çelikkol, birçok organizasyona ve gösteriye imza attı.  Sanatçı kariyerine, Aynalı Çarşı’daki gölge oyunu için gereken malzemeleri tedarik ederek ve festivallere başkanlık yaparak devam ediyor. Çarşıyı en çok Japonların ziyaret ettiğine değinen Çelikkol,” Karagöz, Bursa’nın simgesidir. Bu geleneksel tiyatromuzu geliştirmek, yurtiçi ve yurtdışında tanıtmak, genç nesillere aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerine yer verdi. Yine çarşı içerisinde bulunan, Hacivat İpek ismi ile ün yapmış iplik dükkanı, dünyada ve Türkiye’de ipek iplik üretimi yapan tek yer olma özelliğini taşıyor. Ülkedeki ünlü modacıların malzeme almak için  uğrak noktası olan çarşıda, Osmanlı kumaşı, el nakışı işler, elde dokunmuş kumaşlar, otantik takılar gibi birçok el emeği bulunan ve tarih kokan malzemeler bulunuyor. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış çarşının, gelecek nesillere de ulaşmasını diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER