Bursa'da hedef, defne üretiminde birincilik

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın'ı ziyaret ederek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın önemli projelerini gündemimize aldık.

Bursa'da Defne üretimine yönelik önemli bir rehabilitasyon çalışması yapıldığını anlatan Akın, "Biz bu rehabilitasyonu gerçekleştirdiğimiz zaman yılda 34 bin ton Yaş Defne üretebileceğiz ve Türkiye genelinde en çok Defne üreten il olacağız" dedi.

ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRDIK

Sancak Gazetesi ekibi olarak, geçtiğimiz yılın aralık ayında Bursa Orman Bölge Müdürlüğü görevini devralan Yalçın Akın'a bir ziyarette bulunduk. Ziyaretimizde Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Türkiye ve Bursa çapındaki önemli projelerini de masaya yatırdık. Bakanlığın son zamanlarda en çok dikkat çeken projelerinden biri ağaçlandırma seferberliğiydi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı bu seferberlik, 23 bin haneye içinde tohum olan bir mektup gönderilerek başlatılmıştı.

SEFERBERLİĞİ CUMHURBAŞKANIMIZ BAŞLATTI

Seferberlik hakkında bilgi veren Akın, kampanyanın 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası'nda başlatıldığını hatırlatarak, "Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlayan bu kampanyayla 23 bin haneye mektup gönderdik. Hatta canlı yayında başlayan bu kampanyada ilk mektup Afrin'de şehit olan bir gencimizin ailesine gönderilmişti. Zarfın içinde Cumhurbaşkanımızın el yazısıyla yazılmış mektup, mektubun gönderildiği coğrafyaya uygun bir tohumu ve Bakanlığın o bölgedeki çalışmaları tanıtan bir broşür yer alıyor" ifadelerini kullandı.

DÖRT BİR YANI AĞAÇLAR SARIYOR

Seferberliğin yalnızca bundan ibaret olmadığını anlatan Akın, "Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan bu seferberlikte, Bakanlık tarafından her bölge müdürlüğü ağaçlandırma için görevlendirildi. Bursa Bölge Müdürlüğü olarak biz otoban ağaçlandırması görevini üstlendik. Diğer bölge müdürlükleri de cami bahçesi, okul bahçesi, mezarlık gibi çeşitli kamuya açık alanların ağaçlandırılmasını gerçekleştirdi" şeklinde konuştu.

DEFNE ÜRETİMİ ÖNCELİKLİ

Öte yandan ekonomik açıdan Defne üretiminin önemli olduğunu anlatan Akın, "Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de rehabilitasyona ve yol yapımına ihtiyaç duyan 74 bin 620 dekar Defne sahamız var. Bu niçin önemli? Bugüne kadar en çok Defne üretimi yapan ilimiz yılda 27 bin tonla Zonguldak. Biz bu rehabilitasyonu gerçekleştirdiğimiz zaman yılda 34 bin ton Yaş Defne üretebileceğiz ve Türkiye genelinde en çok Defne üreten il olacağız. Bu üretimle, orman köylümüz yılda 60 Milyon TL, ülkemiz ise 25 Milyon Dolar yani 95 Milyon TL gelir elde edecek" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2018, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER