Bursa Tarihinin Tanıkları: Hamamlar

Bursa tarihinin en büyük tanıkları olan tarihi eserlerin başında gelen hamamlar, o tarihlerden günümüze yaşayan en canlı yapılar. Dönemlerinin izlerini ve bilgilerini içinde taşıyan bu mimariler, Bursa’nın kaplıca şehri olması ile de öne çıkıyor. İşte Bursa’nın en eski hamamları.

Bursa Tarihinin Tanıkları: Hamamlar

Hamam ve özellikle kaplıcalar açısından dünyanın en zengin kentlerinden biri olan Bursa, kaplıcalarıyla ilgili en erken bilgi, 82 yılında Dion’un konuşmalarında görülür. Osmanlılar, bir yandan Bizans´tan kalma hamamları onarırken, bir yandan da kendileri için yeni kaplıcalar, termal hamamlar yaptılar. Eski Kaplıca, Bursa´nın en eski ve en büyük kaplıcasıdır. Asırlardır imparatorları, kraliçeleri iyileştiren, hastalara derman olan Bursa kaplıcalarının suları; yüksek enerjisiyle iyileştirici etkisi olduğuna inanılan kehribara benzetilir.

ÖRDEKLİ HAMAMI KÜLTÜR MERKEZİ

Bursa’nın merkezi bir yerinde yer alan hamam, Eski Yeni Hamam olarak da bilinir. Yapımına Yıldırım Bayezid döneminde başlanmış olup, Bursa’nın Timur ordusu tarafından işgali nedeniyle, yapımı yarım kaldı. Çelebi Mehmed döneminde tamamlanan hamama, 1485’te Çandarlı İbrahim Paşa tarafından duvarına bir çeşme yaptırıldı. Uzun bir süre harap durumda olan yapı, 2006-2008 yılları arasında kültür merkezi işlevi verilerek, restore edildi. Hamam bünyesinde biri büyük diğeri küçük iki adet seminer salonu, fuaye salonu, kahve salonu, sergi salonları, geleneksel sanatlar kurs ve uygulama salonları ve Türk mutfağından yemeklerin sunulacağı bölümler yer alıyor.

ÇEKİRGE HAMAMI

Çekirge’de I. Murad Caddesi’ndeki hamam, 17. yüzyılda  yapıldı.  Bursalılar tarafından şifalı ve kutsal olarak benimsenen bu hamam başlangıçta halka açık, ücretsiz olarak yapılmıştı. 1365’de inşaa edilen yapı, kapısının üzerindeki deniz dalgalarına benzeyen bir motifi dikkat çekiyor.

ZEYTİNBAĞI HAMAMI

Mudanya Tirilye’de olan hamamın kesin adı ve yapım tarihi bilinmiyor. 16. yüzyılın ilk yarısında yaptırıldığı tahmin edilen hamam, Yavuz Sultan Selim zamanında, Kastamonu ve Üsküdar’dan getirilen Türklerin, yaptırdığı düşünülüyor. 

HASAN BEY HAMAMI

Yine Mudanya’da Hasan Bey tarafından 1652 yılında yaptırılan hamam tarihe en çok tanıklık eden yapılardan bir tanesi.  Zamana yenik düşerek uzun bir dönem marangozhane olarak kullanılan hamamın, günümüzde kültür merkezi fonksiyonuyla yeniden Mudanya’ya kazandırılması düşünülüyor.

TAHİR AĞA HAMAMI

1870 yılında Bursa eşrafından Tahir Ağa tarafından yaptırılan hamam Nure Hamamı olarak da biliniyor. Mudanya’da yer alan tarihi yapı, çifte hamam tipolojisine uyuyor. Günümüzde hamamın özgün kimliğinden uzaklaşmadan, aslına sadık kalınarak restorasyon çalışmaları sürdürülüyor.

I. MURAD HAMAMI

İznik’te bulunan hamam, 14. yüzyıl yapısı, I. Murad Hamamı, günümüzde bir bölümü turist danışma bürosu olarak kullanılan yapının diğer bölümü ise kafeterya olarak hizmet veriyor.

II. MURAD HAMAMI

Yine İznik’te yer alan yapı 15. yüzyıl Osmanlı eserlerinden. Çifte hamam tipolojisine uygun olan hamam, yakın bir tarihte restorasyon geçirmiş olup, bir bölümü yine hamam olarak bırakılmış.

TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI

Yıldırım Bayezid döneminde Demirtaş Paşa’nın oğlu Oruç Bey tarafından 14. yüzyılın sonlarında yaptırıldı.  Uzun bir süre harap durumda olan hamama, 1987 yılında onarılmış ve yeniden hamam işlevi kazandırıldı. Yapı, günümüzde de hamam olarak hizmet veriyor.

DAYIOĞLU HAMAMI

Gökdere’nin batı yakasında bulunan At Pazarı Hamamı, Dayıoğlu Hamamı adıyla da anılır. Yapıya ilişkin bulunan ilk kayıt 1605 tarihli. Ancak yapının bu tarihten önce yapılmış olduğu düşünülüyor. Hamamın vakıf suyu Gökdereden geliyor. 1950 li yılların sonuna kadar işlek olan hamam, belli aralıklarla kapalı kalsa da günümüzde de mahalleye hizmet eden bir hamam olarak kullanılıyor. 

NALINCILAR HAMAMI

I. Murad tarafından yaptırılan hamam, Hüdavendigar, Gale Pazarı, Postacılar ve Tahıl Pazarı adlarıyla anılıyor. Tuz Pazarı Çarşısı içinde yer alan yapı, 14. 15. yüzyıllar boyunca en gözde hamamlardan biridir. 19. yüzyıla kadar hizmet veren hamam, muhtemelen 1855’teki büyük deprem sırasında zarar görmüş, kadınlar kısmı yıkılmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner41

banner46

banner40

banner45