Bursa’da Zamanın Göstergesi: Saat Kulesi

Başındayım sanki bir mucizenin, Su sesi ve kanat şakırtılarından Billûr bir âvize Bursa'da zaman.

Bursa’da Zamanın Göstergesi: Saat Kulesi

Şiirlere bile konu olmuş olan Bursa’da, zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Şehrin tarih ile olan ilişkisi, huzurlu atmosferi ile zaman akar gider… Bu zamanın en büyük tanığı ise kuşkusuz Saat Kulesi. Sultan Abdülaziz döneminden bu yana Bursa’nın her gününe eşlik eden kuleye bakıldığında, ne kadar yaşanmışlığı olduğu görülüyor.

Tophanede, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin de içerisinde olduğu parkta yer alan ilk saat kulesi, 1900’lü yıllarda bilinmeyen bir tarihte yıkıldı. 2 Ağustos 1904’te yapımına tekrar başlanan kule, 1905’te tamamlanarak II. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete girdi.

O günden bugüne kadar da dimdik ayakta durmayı başardı. İlk Bursa Saat Kulesi olan kule, dört kattan oluşan kare planlı bir kuledir. Kesme taşlardan oluşan yapının, ikinci ve üçüncü katlarında balkon yer alır. Kulenin her cephesinde sivri kemerli bir pencere ve niş, üçüncü katının, şehre bakan yüzünde de bir saat bulunuyor. Tamamen yıkılan ve günümüze ulaşamayan ilk kulenin, ne zaman ve neden yıkıldığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Günümüze kadar ulaşmayı başaran  Bursa Saat Kulesi’nin ise yapımına yine aynı yerde, Vali Reşit Mümtaz Paşa ve Belediye Reisi Mehmet Emin Bey döneminde başlandı . Tam bir yıl sonra, 1905 yılının ağustos ayında inşası tamamlanan yeni  kulenin, mimari özellikleri eskisi ile aynı. 33 metre yüksekliği olan kulenin en üst katın her bir cephesinde de yuvarlak kadranlı birer saat yer alıyor. Kule günümüzde, Bursa Belediyesi’nce yangın gözetleme amacıyla da kullanılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner41

banner46

banner40

banner45