Bursa’nın gözde değerlerinden “Cumalıkızık”

Osmanlı Devleti’nin Bursa’da yerleştiği ilk bölgelerden biri olan Cumalıkızık Köyü, turistlerin ve yerlilerin uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Köyde, toplam 270 adet Osmanlı dönemine ait ev bulunuyor ve bu evlerin 180 tanesi günümüzde de kullanılıyor.

Bursa’nın gözde değerlerinden “Cumalıkızık”

Osmanlı Devleti’nin Bursa’da yerleştiği ilk bölgelerden biri olan Cumalıkızık, Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini günümüze ulaştırıyor.

Köyde, Osmanlı dönemine ait 270 ev bulunuyor. Bu evlerin 180 tanesi günümüzde de kullanılıyor ve geri kalan evler restorasyon ve koruma çalışması altında yer alıyor. Evler; ağaç, kerpiç ve moloz taştan yapılmıştır.

Genellikle üç katlı olan bu evlerin üst katlardaki pencereleri, cumbalı veya kafeslidir. Beyaz, sarı, mor ve mavi renklerle boyalı olan Cumalıkızık evlerinin giriş kapılarında yer alan tokmaklar ve kulplar dövme demirden yapılmıştır.

Öte yandan köyün sokakları ise oldukça dar, kaldırımsız ve taş döşelidir. Köydeki cami, caminin yanında yer alan Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbesi olan bir hamam da Osmanlı devrinden kalmadır.

Zekiye Hatun Çeşmesi 1917 yılında bir hayrat olarak yapılmıştır. Beşik tonozlu bir nişin içinde yer alan çeşmenin, beyaz mermerden yapılmış ayna taşının üstü silmeli, yanları plasterlidir. Köyün hamamına ise hamamın güneydoğusunda yer alan kapıdan girilmektedir. Buradan ateşlik kısmına ve dikdörtgen planlı beşik tonozlu su deposuna bir geçiş bulunmaktadır.

Ateşliğinde tuğla örgülü bir niş olan hamam ilk yapıldığında; ılıklık, sıcaklık, tıraşlık ve su deposu gibi bölümlerden oluşmaktayken sonrasında hamama; soyunma, ateşlik ve tuvalet bölümleri eklenmiştir. Ayrıca Cumalıkızık Köyü’nün meydanında, köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği Cumalıkızık Etnografya Müzesi yer almakta olup köyün bir bölgesinde ise Bizans devrinden kalma kilise kalıntısı bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER