Çanakkale Destanı ile ilgili az bilinen 8 gerçek

Tüm dünyayı etkileyen, Çanakkale cephesinde kahramanca verilen direniş ile ilgili az bilinen gerçekleri sizler için derledik.

Çanakkale Destanı ile ilgili az bilinen 8 gerçek

18 Mart günü Çanakkale boğazını geçmek için bir kez daha harekete geçen itilaf devletleri donanmasına yönelik saat 11.15'te ilk atışlarla büyük bir taarruz başlatıldı.

Önemli gemilerin ilk taarruzda yara almasının ardından savrulan İngiliz ve Fransız donanması, güneye yöneldi.

Erenköy mevkiine gelen gemiler, bu kez de Nusrat Mayın Gemisi'nin döşediği 26 adet mayınla karşı karşıya kaldı. Mayınlara çarpan gemilerin batması ve yan yatmasıyla tarihin akışı değişti.

18 Mart günü Çanakkale boğazını geçmek için bir kez daha harekete geçen itilaf devletleri donanmasına yönelik saat 11.15'te ilk atışlarla büyük bir taarruz başlatıldı.

Önemli gemilerin ilk taarruzda yara almasının ardından savrulan İngiliz ve Fransız donanması, güneye yöneldi. Erenköy mevkiine gelen gemiler, bu kez de Nusrat Mayın Gemisi'nin döşediği 26 adet mayınla karşı karşıya kaldı. Mayınlara çarpan gemilerin batması ve yan yatmasıyla tarihin akışı değişti.

Çanakkale'de 18 Mart 1915'te olağanüstülüklerin de yaşandığı savaşta Osmanlı Devleti kesin zafer elde etti. Bu zafer, tarihe "Çanakkale Deniz Zaferi" olarak geçti ve Çanakkale'nin geçilmezliği tüm dünyaya ispat edildi.

İşte Dünya tarihini değiştiren, bu toprakların en anlamlı direnişlerden olan Çanakkale'ye dair az bilinen gerçekler...

İngilizler daha savaş ilan edilmeden Seddülbahir'i bombaladılar ve burada 86 şehit verdik.

İngiliz egosu Çanakkale'nin sularında kayboldu.

Çanakkale'deki direnişin etkisi tüm dünyaya yayıldı.

İngiltere ve Fransa, Çanakkale'yi geçemediği için müttefiki Çarlık Rusya'ya yardım edememiş ve Rusya'da koskoca bir rejim son buldu.

Dönemin üniversitesi olarak bilinen Darü'l Fünun'un tüm son sınıf öğrencileri şehit olduğu için o sene hiç mezun vermedi.

Çanakkale Cephesi'nde resmi kayıtlara göre Galatasaray'ın 23, Fenerbahçe'nin 5 ve Beşiktaş'ın da 2 futbolcusu şehit oldu.

Havada iki merminin çarpışma ihtimalinin 600 milyonda bir ihtimalde olmasına rağmen, savaş alanında havada çarpışan yüzlerce mermi bulundu.

1 metrekareye 6000 merminin düştüğü Çanakkale, dünya savaşları tarihinin en yüksek oranına sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124