Dijital bağımlılık hızla artıyor

Tablet, akıllı telefon ve bilgisayar başında sık zaman geçirilmesiyle ortaya çıkan, mutsuz, asosyal ve hareketsiz bir yaşama yol açan dijital bağımlılığın, özellikle 13-24 yaş arası bireyleri tehdit ettiği bildirildi.

Dijital bağımlılık hızla artıyor

Günümüzde teknoloji, bireyler tarafından bilinçli bir şekilde kullanılmadığı için birçok tehlike saçmaya devam ediyor. Çocukların dijital bağımlılığı her geçen gün hızla artıyor ve bu birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Sokakta oyun oynayan çocukların yerini tablet ya da bilgisayar başında zaman geçiren çocuklar aldı ne yazık ki.  Bu konuda anne- babaların bilinçlenerek çocuklarını doğru yönlendirmesi oldukça önemli. Öte yandan dijital bağımlılığın tanı ve tedavi aşamasında anne, baba ve öğretmen eğitiminin öne çıkması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, toplumu temsil eden ve eğitimde başrol oynayan kesimin, bu konuda gerekli bilinçlendirme ve hassasiyeti kendinde toparlayabildikleri takdirde belirli kurumlara da bu kadar yük düşmeyeceğine dikkat çektiler.

Her şey ailede başladığı için, ebeveynlerin çocuklara rol-model olması gerekiyor. Anneler, zor duruma düştüklerinde çocukların eline tablet vermek yerine alternatif çözümler üretmeli. Çünkü çocuklar, teknolojiyle içli-dışlı oldukça yalnızlaşıyorlar ve ortaya üretmeyen, kendini dış dünyaya kapatan, asosyal, dünyadan bihaber bireyler yetişiyor. İşte bu yüzden toplum olarak teknoloji bağımlılığı konusunda bilinçlenmeli ve çocuklarımızın geleceği için elimizi taşın altına koymalıyız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER