“El Emeği Göz Nuru” destek bekliyor

Nilüfer Köylü Pazarı’nın bir kısmını kapsayan Çeyizciler Çarşısı, günümüzde kadınlara emanet. Tamamen kadın işletmeciler tarafından yönetilen çarşıda el emeği göz nuru ürünler dikkat çekiyor. Düğün sezonunda evlenecek çiftler ile dolup taşan çarşı, tanıtım konusunda yetkililerden destek bekliyor.

“El Emeği Göz Nuru” destek bekliyor

Geçmişte tamamen organik ürünlerin satıldığı Nilüfer Köylü Pazarı’nın bir kısmı günümüzde, çeyiz eşyalarının satıldığı dükkanlar ile genç kadınların uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Çeyizciler Çarşısı’nda tüm işletmecilerin kadın olması da dikkat çekiyor. Böylelikle dünya evine girecek olan gençler, ürünler hakkında detaylı bilgiler de alabiliyor. Bir evin tüm ihtiyaçlarının tedarik edilebileceği çarşıda, danteller, el işlemeli ürünler, el emeği göz nuru ile yapılmış birçok ürün yer alıyor. 

Düğün sezonlarında çiftlerin uğrak noktası olan çarşıda esnaf kadınlar hem gelir elde ediyor hem de sevdikleri işi yaparak sosyalleşiyor.

Çarşıda sadece kadınların varlığını sürdürmesi ise alışverişe gelenlerin en çok sevdiği özellikler arasında yer alıyor. Kadının dilinden kadının anladığını ifade eden ziyaretçiler, durumundan memnun olduklarını dile getiriyor.

Ayrıca çarşıda satışın yanı sıra, alım da yapılıyor. Kadınlar, kullanmadıkları el işi ürünleri getirerek para karşılığında esnafa veriyor.

Böylelikle el emeği ürünler hem değerlendirilmiş oluyor hem de kişiler gelir kaynağı bulabiliyor.

Çarşının tanıtımı konusunda dertli olan esnaf ise daha çok tanıtım yapılması konusunda yerel yönetimlerden destek bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER