Faydaları saymakla bitmiyor...

Günümüzde sıkça tüketilen bitki çayları, birçok hastalığa iyi geliyor ve bilmediğimiz önemli faydaları var. Bazı bitki çaylarını ve nelere iyi geldiğini sizler için ele aldık.

Faydaları saymakla bitmiyor...

Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur, vücudunuzdaki toksinleri azalttığı gibi ateşinizi düşürmeye de yardımcı olur. Gribe ve nezleye, ayrıca bu hastalıklara bağlı öksürüğe de iyi gelir. Migren ve sinüzite bağlı baş ağrılarınızı hafifletmeye de yardımcı olur. Öte yandan kaygıyı ve stresinizi de azaltır. Panik atak tedavisine iyi geldiği de bilinmekte. -İshal tedavisinde kullanıldığı gibi kan basıncınızın da düşmesini sağlar. Sindirim sisteminizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

KIŞ ÇAYI

Kış çayı, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar ve kolay hasta olmanızı da engeller. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının tedavisinde ise birebirdir. Burun akıntısını minimuma indirir ve öksürük ile birlikte boğaz ağrısına da iyi gelir. Ayrıca balgam söktürücü bir etkisi vardır. Yorgunluk ve halsizlik ve unutkanlık gibi şeylerin engellenmesinde yardımcı olur. Nefes darlığı sorunu yaşayanlar da kış çayı tüketebilir.

REZENE

Birçok insan tarafından sıklıkla kullanılan bitki çaylarından Rezene, mide spazmı ve kasılmasını engellediği gibi vücudun safra üretimine de yardım eder. Öte yandan anne sütünü arttırır. Diş ağrılarının geçmesinde ise birebirdir. Rezene çayı, mide gazının atılmasına ön ayak olur ve reflüye iyi gelir. Aynı zamanda bağırsakların temizlenmesinde etkin bir rol üstlenir.

PAPATYA

En çok tercih edilen bitki çaylarından papatya ise, apse tedavisinde gargara olarak kullanılabilir, kramp giderici bir özelliği de vardır. Öte yandan Gastrit ve ülsere de iyi gelir. Bununla da kalmaz papatya çayı, boğaz ağrısında etkin bir rol üstlenir. Bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve sindirim sisteminize de yardımcı olur. Bel ağrılarına yardımcı olduğu da söylenmektedir. Uyku problemi yaşayanlar da papatya çayı tüketebilir.

ADAÇAYI

Kan şekerini düşürmeye yardımcı olan adaçayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder. Sakinleştirici bir etkiye de sahip olan adaçayı; strese iyi gelir, karaciğeri temizler, safra kesesinin çalışmasına da yardımcı olur. Faydalarının saymakla bitmediği adaçayı, boğaz ağrısına da iyi gelir.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER