“Gemlik Halkı İçin Oynadılar”

Geçtiğimiz günlerde Gemlik’te 5 günlük bir tiyatro şöleni yaşanmıştı. “1. Özgür Aksoy Tiyatro Buluşması”, Bursalı tiyatroseverleri adeta büyüledi. Festivalin koordinatörü İzzet Boğa, etkinlikler hakkında bilgiler vererek faaliyetlerinden bahsetti.

“Gemlik Halkı İçin Oynadılar”

Bu festivalin nasıl ortaya çıktığından bahseden İzzet Boğa, “2017 de üzücü bir olayla genç yaşta aramızdan ayrılan sevgili dostumuz Av. Özgür Aksoy’la kurduğumuz bir hayal; hatta daha doğru bir söylemle kurduğumuz planın bir parçasıydı. Kültürü ve sanatı günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, çocuklarımızı ve gençleri kültürle sanatla iç içe büyütmek, devamlılığı ve yerleşik bir yapısı olan bir kültür hayatını Gemlik’te var etme özlemi duyuyordu Özgür” ifadelerini kullandı. Boğa, daha sonra, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ile Gemlik’te Özgür’ü tiyatro ile anma fikrinden konuştuklarını aktardı.

SEYİRCİ DE OYUNCU DA MUTLU

Festivale katılan toplulukları da ele alan koordinatör İzzet Boğa, “Bu festivalin ilki olması sebebiyle Özgür’ün hukukçu ve tiyatrocu kimliklerine uygun olarak Hukuk Fakültelerinin Tiyatro Topluluklarını ve Baro Tiyatro Topluluklarını davet ettik. Festivale “Buluşma” adını koyduk ve Özgür gibi olan tüm dostlarımızla Gemlik’te buluştuk. Antalya’dan, Eskişehir’den İstanbul’dan misafirlerimiz geldi.

Oyunlarını Özgür için, Gemlik Halkı için oynadılar” şeklinde konuştu.  Festival kapsamında sergilenen oyunlar ise şöyle: Barış Oyunu, Her Hırsız Haydut Değildir, Enayi, Kocamın Nişanlısı. Seyircinin oyunlara ilgisini anlatan Boğa, “Oyunlar saat 20.00’de başlayacak olmasına rağmen seyirciler, saat 19.00 olmadan salona gelmeye başladılar. Birçok akşam misafir ekiplerin hazırlıkları bitmemiş oluyordu, buna rağmen kapıları açmak zorunda kaldık, kapalı tutamadık. Koşarak yer tutmaya geldiler” dedi. 

Oyuncuların izlenimlerinden de bahseden Boğa, “Hemen her oyuncu Gemlik’e ilk kez geldiğini söyledi. Denizi gören evlerine, körfezine, gün batımına, kordon boyunda yürüyüşlere bayıldılar. Gemlik’i çok beğendiler. Böyle bir ilçede festival yapılmasına hayranlıkla karşıladılar. Hele seyirciye bayıldılar” diye aktardı.

“TİYATRO ULAŞILABİLİR OLMALI”

İyi ve doğru bir iş yaptıklarına dikkati çeken İzzet Boğa, koşullar iyileşirse bu gibi etkinliklerin devamının geleceğini söyleyerek, “Salonun ışık ve ses sistemlerinin tamamlanması, salonun tiyatroya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Her şeyin ilki zordur.

Biz olumsuz kimi koşullara rağmen ilkini çok kısa sürede ve başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi önce salonu tamamlayıp, sonra da Gemlik’te sürekli bir tiyatro yaşamını var etmek için çalışmak gerekiyor. Sadece festival zamanı ve festival için değil tüm sezon tiyatro izleyebilmeli Gemlik halkı.

Tiyatro ulaşılabilir olmalı” ifadelerini kullandı. Boğa son olarak, seneye yine baro tiyatrolarının seçkin oyunlarını ve ayrıca hukuk fakültesi öğrenci topluluklarının oyunlarını davet etmeyi düşündüklerini belirterek, “Gemlik’e uzun yıllardan sonra tiyatro geldi. Hem de Özgür’ün adıyla geldi. Daha da gitmez” diyerek konuşmasını bitirdi.

ELÇİN KOÇAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER