Görenler Bir Daha Geliyor

Bursa’da gezip görülecek yerler saymakla bitmiyor. Yerli ve yabancı turistlere her zaman kucak açan şehir, birbirinden güzel doğa harikalarıyla görenleri büyülemeye devam ediyor.

Görenler Bir Daha Geliyor

Merkez ilçelerinden biri olan Nilüfer’e bağlı Misi Köyü, şehre çok yakın ve kısa sürede gidilebilir bir konuma sahiptir.

Şehir merkezine yakın olmasına rağmen bozulmamış yapısı ile tabiatla iç içe olunabilecek bir doğa harikasıdır. 2000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Misi Köyü, şimdilerde ise Gümüştepe Mahallesi adını almıştır. Nilüfer’e bağlı bir başka köy de Dağyenice. Şehrin merkezinde böyle güzel bir göl ve piknik alanı bulmak herkese nasip olmuyor elbette.

Dağyenice Gölü, şehrin merkezinde çok kısa bir sürede gelinebilecek bir lokasyondadır. Mudanya’ya bağlı küçük bir yerleşim yeridir. Mudanya’nın 11 km kadar batısında yer almaktadır.

Tirilye adıyla bilindiği kadar Zeytinbağı adıyla da bilinmektedir. Tarih içinde Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yönetildiği için köyde tarihi kalıntıları görmek mümkün. Gölyazı ile birlikte Bursa’da fotoğraf sanatçılarının uğrak lokasyonlarındandır. Gelemiç, Keles ilçesine bağlı bir köydür. Dağların arasında ilgi çekici evleri ile kendine has bir yapısı vardır. Bursa’ya 65 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Öte yandan Oylat, İnegöl’e bağlı bir yerleşim olup kaplıcaları ile ünlüdür. İnegöl’e 27 km uzaklıkta bulunup, kaplıcalarının suyunu Uludağ’ın karından ve çevre kaynaklardan sağlamaktadır. Kaplıcalarının yanında mağaraları özellikle Oylat mağarası ziyaretçi çekmektedir. Saitabat, Kestel ilçesine bağlı bir köydür.

Bursa’ya 24 km, Kestel’e 12 km uzaklıktadır. Saitabat şelalesi köye ziyaretçi çekmektedir. Saitabat şelalesinin yanında bulunan Saitabat Köyü Kadınları Derneği’nde yerel kahvaltı bulabilirsiniz. Hafta sonları ve tatil zamanları burada kahvaltı yapmak için ziyaretçi akını yaşanmaktadır. Alaçam Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı bir köydür. Bursa’ya 40 km, Kestel’e ise 28 km uzaklıktadır. Düğün 93 Harbinden sonra gelen Gürcü ailelerin kurduğu bir köy olduğu için köyde halen Gürcü kültürü yaşanmaktadır.

Dere ve tabii güzellikleriyle bir cenneti andıran köydeki alabalık tesisleri köyün geçimine büyük katkı sağlamaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40

banner45