Göz sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Operatör Dr. Melih Kurt, göz sağlığı için ‘nasıl beslenmeliyiz’ den tutun da ‘nasıl güneş gözlüğü kullanmalıyız’a kadar birçok önemli konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Göz sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Göz Vakfı doktorlarından operatör Dr. Melih Kurt, göz hastalıklarından, doğru güneş gözlüğü tercihinin nasıl yapılacağından ve gözle ilgili önemli birtakım bilgilerden bahsetti.

Hastanelerinde birçok göz hastalığının medikal ve cerrahi tedavileri sayesinde iyileştirildiğinden bahseden operatör Dr. Melih Kurt, “ Günümüzün popüler cerrahisi, katarakt ameliyatı da sıklıkla uyguladığımız cerrahi işlemlerden biri. Kanal tıkanıklıkları, şaşılık ameliyatı, göz kapağının estetiği gibi cerrahi işlemler uygulanıyor. Lazer uygulaması hastanemizde yok. Kliniğimiz bir vakıf olarak işliyor ve İstanbul’daki Bayrampaşa Hastanesi’ne bağlı olarak çalışıyoruz. Aynı zamanda hastanemizde ilaçla kontrol edilemeyen göz tansiyonunun ilerisindeki cerrahileri işlemleri de yapma imkanımız var” dedi.  Yaz aylarındaki göz hastalıklarından da bahseden Kurt, “Özellikle havuzların yeterli hijyene sahip olmamasından dolayı koruyucu bir gözlük takılmadığında göz enfeksiyonları yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi uyguluyoruz. Öte yandan havuzda bulunan klora bağlı olarak alerjik fonksiyonlar da gelişebiliyor. Yine ilaç tedavisi uyguluyoruz. Denizden kaynaklanan enfeksiyonlar daha nadir çünkü deniz, havuza göre daha temiz. Ama kirli bir su kaynağına girildiği zaman yine enfeksiyon riski var. Güneş gözlüklerinin kalitesinin göz sağlığını nasıl etkilediğine gelecek olursak, kişilerin kullanım yerlerine göre bu kaliteler ve cam yüzeyindeki kaplamaların özellikleri önem kazanıyor. Örneğin araç süren kişilerde ileri noktaların görme netliğinin sağlanması polerize camlarla mümkün oluyor. Daha yüksek rakımlardaki kişiler örneğin kayakçılar ya da dağcılar ise, güneş ışığını daha fazla yansıtan, yüzeyi aynalı ve koyu renk camları olan güneş gözlükleri tercih etmeli. Sabah saatlerinde dışarıda olacak insanlar ise sarı ve turuncu tonlarında güneş gözlükleri kullanabiliyor. Burada kaliteden daha önemli olan konu güneş gözlüklerinin renkleri, yüzey kapmaları, yüzey özellikleri, kişilerin günlük işlerine göre yapacakları aktivitelere göre doğru tercih yapması. Kalitesiz güneş gözlükleri, gözbebeğinin genişlemesine sebep oluyor. İlerleyen zamanlarda ciddi görme kayıplarına sebep olabilir. Markadan ziyade ultraviyole filtre özelliğinin gözlükte bulunması önemli olan. Kişilerin neye ihtiyacı olduğunu doğru tespit etmesi de oldukça önem arz ediyor” ifadelerine yer verdi.

DENGELİ BESLENME ŞART!

“Bireylerin muayene zamanı kişiden kişiye değişkenlik gösterir” diyen doktor Kurt, şöyle devam etti: “Herhangi bir göz rahatsızlığı olmayan kişilerin yıllık göz kontrolleri yeterlidir. Fakat göz rahatsızlığı bulunan kişiler daha sık muayene olmalıdır. Hastaların tanılarına göre de değişkenlik gösteren bir durum. Göz tembelliği daha çok iki göz arasında numara farkı olduğunda yüksek numaralı olan gözde beyne gelen görüntü flu olarak gelir. İki gözden gelen görüntü beyinde çakışmadığında da flu olan görüntüyü beyin algılamamaya başlar. Bu durumda o bölgedeki görme sinirleri gelişmez. Belli bir periyodu vardır. Zaman geçmeden tedavi yapılmazsa göz tembelliği kalıcıdır. Akıllı göz için lensler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte göz içine konulacak merceklerin özellikleri artmaya başladı. Bu sayede belirli sorunları düzeltmeye başladık. Öyle bir seviyeye geldi ki yüksek numaralı olan belli bir yaşın üzerindeki hastalarda katarakt olmamasına rağmen göz numaralarını düşürme amaçlı bir nitelik kazanmaya başladı. Akıllı merceklerle göz problemleri çözülüyor. Görme kusurları daha çok 8-9 yaşlarında başlayan problemler. Astigmat doğuştan da olabilir ama bu bir şart değildir. Göz sağlığı için özel bir beslenme şekli yok. Dengeli bir beslenme nasıl vücudumuza faydalıysa göze de faydalı. Göz için özel bir diyet değil sağlıklı bir yaşam için Akdeniz tipi diyet tercih edilmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER