Hainlerin davasında yeni gelişme

Geçen yıl aralık ayında karara bağlanan FETÖ soruşturmasında 60 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak ve finansal destek sağlamak” suçlamasıyla hapis istemiyle yargılandığı dava, bazı avukatların itiraz etmesi sonucunda tekrar ele alındı. Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada, Sanıklar Ahmet Keşkekoğlu, Ahmet Gören ve Davut Baykan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Hainlerin davasında yeni gelişme

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesinde FETÖ soruşturmasında 60 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüte finansal destek sağlamak” suçlamasıyla hapis istemiyle yargılandığı dava, geçen yıl aralık ayında karara bağlanmıştı.

Sanıklar Ahmet Gören, Ahmet Keşkekoğlu ve Davut Baykan’ın örgüte üyelikten 7 yıl 6’şar ay hapis cezası almıştı. Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar, bazı sanıkların itirazı üzerine Bursa Bölge Adliyesi 2’nci Ceza Dairesince ele alındı. Dosyanın Ön İnceleme ve Esas İnceleme raporunu hazırlamakla görevli Rapörtör Üye Ömer Sivrikaya’nın raporlarının heyete sunulması ve dosyanın müzakere edilmesi amacıyla mahsus salonda toplanmak suretiyle kapalı müzakereye başlandı.

Rapörtör üye tarafından dosya hakkındaki Ön İnceleme ve Esas İnceleme Raporu, heyete sunuldu. Dosya incelendi ve müzakereye son verildi. Gereği görüşülüp düşünüldü ve dava hakkında Bursa 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 06/12/2018 tarih 2017/214 esas 2018/234 Karar sayılı dosyasında kurulan hükmün yeniden değerlendirilmesi için CMK.nın 280/ 1-e maddesi gereğince durulma açılmak suretiyle davanın yeniden görülmesine, CMK’nın 281. Maddesi gereğince duruşma hazırlığı safhasının Daire Başkanı Ertan Yetişir tarafından yerine getirilmesine ve 26/06/2019 tarihinde yapılan müzakere sonucunda oybirliği ile karar verildi. Sanıklar Ahmet Keşkekoğlu, Ahmet Gören ve Davut Baykan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Öte yandan sanıkların duruşma günleri olan 19 Eylül 2019, 17 Eylül 2019, 18 Eylül 2019 ve 20 Eylül 2019 tarihlerinde savunmaları alınmak üzere hazır edilmeleri için tutuklu bulundukları kapalı ceza infaz kurumlarına müzekkereler yazılmasına karar verildi. İlk duruşma 16 Eylül saat 09.30’da görülecek. Sanıkların savunmalarını tamamlamaması halinde ise 17,18,19 ve 20 Eylül tarihlerinde duruşma tekrar görülecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER