“İlk Yardım” bilinci artıyor

İlk yardım, hayat kurtarmak için yapılan acil müdahaledir. İlk yardımın önemini ve neleri kapsadığını sizler için haberimizde anlattık. Gelin birlikte inceleyelim...

“İlk Yardım” bilinci artıyor

Cese Akademi İlk Yardım Eğitim Merkezi’nin sahibi ve aynı zamanda İlkyardım Eğitmeni olan Saime Özyılmaz, ilk yardımın önemini anlattı. Özyılmaz, İlkyardım eğitimini Türkiye’de 2012 yılından itibaren 6331 sayılı kanun gereği her işletmede az tehlikeli, tehlikeli ya da çok tehlikeli kurumlarda, 10 kişiden bir kişi, 5 kişiden 1 kişi ya da 20 kişiden 1 kişinin alması gerektiğini söyledi.

10 yıldır ilk yardım eğitmeni olarak görev alan Özyılmaz, “ 2 günlük bir eğitim. Sabah 9 akşam 5. Bizim kurumumuz Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış özel bir kurum. İlk yardım,  temel ilk yardım ve yenileme ilk yardım olarak ikiye ayrılıyor.

Temel ilk yardım grubunda, o zamana kadar hiç eğitim almamış kişiler, tehlike grubuna göre ders alıyor. 2 günlük eğitimin sonunda Sağlık Bakanlığı’ndan gözetmenler geliyor. Gözetmenler eşliğinde 2 aşamalı sınav uygulanıyor. Önce test sınavı yapılıyor. Test sınavında başarılı olanlar uygulamalı sınava giriyor. 85 puanın üzerinde alanlar uygulama sınavına girebiliyor. İkisinde de başarılı olanlar 3 yıl geçerli olmak üzere Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika alıyor” şeklinde konuştu.

Özyılmaz, önceden belge alanların ise 3 yılı geçirmeden ilk yardım eğitim merkezine gittikleri zaman sınava girmeden sadece yenileme eğitimiyle sertifika süresini 3 yıl daha uzatmış olduklarını aktardı. Yasal zorunluluk olduğu için işletmelerin sıkça ilk yardım eğitimine başvurduklarını ifade eden Saime Özyılmaz, “ İşyerlerinde çok fazla kaza oluyor. Kaza sonrası 112 tabi ki aranıyor. Ama ambulans olay yerine gelene kadar gerekli müdahalenin yapılması gerekiyor.

Doğru müdahale yapılması ya da hiç müdahale yapılmaması çok önemli. Son zamanlarda işverenler, ilk yardımın önemini çok iyi anladı. Halk da bu konuda eskiye göre daha da bilinçlendi.

Artık bir zorlama olmadan herkes, sertifika almak istiyor. İnsanlarda bir farkındalık oluştu. Özellikle başına bir olay gelen, çaresiz kalan kişiler, daha da bilinçli. 10 yıl öncesiyle şu an arasında ciddi farklar var” ifadelerine yer verdi. Öte yandan artık yanlış müdahalelerin yapılmadığını söyleyen eğitmen Özyılmaz konuşmasına şöyle devam etti:

“21 yıl hemşire olarak çalıştım. 10 yıldır da ilk yardım eğitmenliği yapıyorum. Toplamda 15 konu işliyoruz. Sağlık Bakanlığı, her yıl konuları bize duyuruyor. Konuları revize eden ise Dünya Sağlık Örgütü. Her yıl sağlık müdürlüğünde toplanıyoruz. Öncelikle temel ilkyardım nedir onu anlatıyoruz. Sonrasında ise acil tedavi, ilk yardımcıda bulunması gereken özellikler, en doğru 112 nasıl aranır, ortam güvenliği nasıl sağlanır, bilinç bozuklukları, kalp masajı gibi önemli konuları öğretiyoruz. Temel ilk yardım sertifikası 400 TL,  yenileme ise 200 TL.”

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner41

banner40