İşin büyük kısmı hastaya düşüyor!

Özel Medical Park Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Aytaç Sayın, genel cerrahinin ilgi alanlarındaki operasyonlar sonrası dikkat edilmesi gerekenleri sıralayarak, en önemli kısmın hastaya düştüğüne değindi.

İşin büyük kısmı hastaya düşüyor!

Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Aytaç Sayın, uzmanlık alanı hakkında bilgiler verdi. Özel Medical Park Hastanesi Doktoru, operasyonlar sonrası dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Operatör Doktor, Özellikle batın cerrahisi operasyonlarına dikkat çekerek, batın cerrahisini şu şekilde anlattı: “İnce bağırsak, kalın bağırsak, safra kesesi, mide, karaciğer, obezite ameliyatları genel cerrahinin ilgi alanlarına giren, karın içi organ cerrahisi.” Genel cerrahinin sadece mide değil birçok organı kapsadığını aktaran Sayın, “ Troid, paratroid ameliyatları, endoksin ve meme sistemi ameliyatlarını da içeriyor. Karın içi ameliyatları olarak ayrılmasının nedeni o bölgelerde farklı bir bakteri florası olması ve buna göre davranılması” diyerek, operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken konuları sıraladı. Ameliyatın tipine, aciliyetine, ameliyat öncesinde delinme gibi durumlar olması, iltihaplanma gibi konulara dikkat çekti.

“Acil durum ameliyatları, enfeksiyonlara daha yatkın, sorunlara daha hazırlıklı olunması gereken operasyonlar” diyen doktor, sözlerini şöyle sürdürdü, “Öncelikle ameliyat öncesi ve esnası hazırlıklar noktasın hastaları değerlendirip, risk skalası çıkarıyoruz. Bu skalaya göre, profilaksi antibiyoterapi ile başlanır. Hasta enfeksiyon açısından yüksek risk grubunda değilse, bu tedavi ile bırakılır. Ameliyat sonrası risk yüksek ise antibiyotik tedavisine devam edilir.” İşin sadece hekime düşmediğinin altını çizen Sayın, en büyük payın hastaya düştüğünü dile getirerek, “ Ameliyat sonrası pansumanın yapılması, yaranın temiz tutulması gibi birçok faktör hastanın sorumluluğunda. İstirahat edilmesi ve yarayı zorlayacak davranışlarda bulunulmamalı. Aşırı terleyecek eforlardan kaçınılmalı” dedi. Ameliyat esnasında enfeksiyon riskini, bölgenin bakterili bir yer olması ile ilişkili olduğunu söyleyen uzman, “Diğer ameliyat gruplarından, bakterili bir bölge olduğu için daha riskli. Mesela patlamış mide ülseri, pankreası olan bir hasta olduğunda yaklaşımı ona göre yapılmalı” diyerek, her hastanın özel muameleye ihtiyaç duyduğuna değindi. Patlamış bir organın hastanın anlayamayacağına değinen doktor, “ Genelde bize bir ağrı ile gelirler. Ancak bu her zaman organ patlamasını işaret etmez. Geçirilen birçok enfeksiyon veya faktör benzer işaretler verir” dedi. Bağırsak düğümlenmesine de değinen Sayın, “Bazen geçirilen ameliyatlara bağlı olarak, bazen tümörler veya enfeksiyonlar, bağırsağın işlevini yapıp, içeriğini aşağıya itmesine engel olur. Bağırsak içeriğini aşağıya gönderemezse, yukarıdan aşağıya doğru gidemeyen gıda bulantı ve kusmaya neden olur” ifadelerini kullandı. 40 yaş itibari ile herkesin mamografiye girmesi, senelik olarak hekim kontrolü yapılması, en azından kan değerlerine bakılmasının, erken tanı açısından önemli olduğunu aktaran doktor, kontrol yapılmasının önemine değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER