İz Bırakan Yazar: Yusuf Atılgan

Aylak Adam romanıyla tanınan Yusuf Atılgan, tarihte bugün aramızdan ayrıldı. Türk edebiyatında çağdaş bireyi tüm trajedisiyle anlatabilen Atılgan, hikayelerinde genel olarak köy ve kasaba insanlarını ele almıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi olması ise yazarın en büyük şansı olarak bilinmekte.

İz Bırakan Yazar: Yusuf Atılgan

Hikaye ve roman yazarı Yusuf Atılgan, 1921 yılında Manisa’da doğdu. Tam adı ise Yusuf Ziya Atılgan. Yazmaya 1952 yılında başlayan Atılgan, 1955 yılında ‘Evdeki’ hikayesiyle Tercüman gazetesinin yarışmasında birinci, yarışmaya başka bir imzayla katılan ‘Kümesin Ötesi’ adlı hikayeyle ise dokuzuncu oldu.

Hikayelerinde genel olarak köy ve kasaba insanlarını ele aldı. Yazarlığını da uzun bir süre kendi köyünde sürdürdü. Aylak Adam adlı romanı ile adını duyurmayı başardı. Yayımlanan son öyküsü Eylemci 1987’de Gergedan dergisinde yer aldı. Fakültede okurken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi olması ise Atılgan’ın en büyük şansı olarak biliniyor.

Aylak Adam, 1950’lerde Türk toplumunun ve edebiyat gündeminde yer alan bireysellik temasını genç bir aydının yalnızlığı kapsamında ele aldı. Bu kitabın kahramanı, Türk edebiyatında çağdaş bireyi tüm trajedisiyle anlatabilen ilk romandır. 1973 yılında yayınlanan ikinci romanı Anayurt Oteli, Ömer Kavur tarafından beyaz perdeye uyarlandıktan sonra, yazarın ismi yurt dışında da duyulmaya başladı.

Ölmeden önce üzerinde çalıştığı Canistan adı romanı ölümünden sonra bitmemiş şekliyle yayımlandı. Diğer yandan, Ekmek Elden Süt Memeden adlı çocuk kitabında basit bir teşhis ve intaktan öte bir masal mizacını benimsedi. 1989 yılında İstanbul’da kalp krizi nedeni ile hayatını kaybeden yazarın Canistan adlı romanını tamamlamasına ömrü yetmemiştir.

Yusuf Atılgan romanlarında iç gözlem tekniğini kullanmış ve bireyin ruh halini son derece başarılı bir şekilde okuyucusuna ulaştırmıştır. Birçok araştırmacı onun ip’n “Az yazmış, ama iz bırakmış bir yazar” demiştir. Köyü anlatan öykülerinde, kırsal kesimin geleneksel yaşamından kesitler sunar; şehri anlatan öykülerinde ise hali hazırdan duyulan bıkkınlık ve düzene uyumsuzluk yer alır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner41

banner46

banner40

banner45