Karacabey’in Tüm Potansiyeli Gün Yüzüne Çıkıyor

Geçmişte potansiyeli ortaya çıkarılmayan Karacabey, tüm yönleri ile gün yüzüne çıkıyor. İlçenin gelişimini gazetemize değerlendiren Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey’in kabuğunun nasıl kırıldığını anlattı.

Karacabey’in Tüm Potansiyeli Gün Yüzüne Çıkıyor

Başkan Özkan, “Karacabey, çok uzun yıllardır ‘tarım ve hayvancılığın başkenti’ olarak addedilmekte. ‘Güzellikler şehri’ olarak nitelendirdiğimiz Karacabey; son dönemde sosyal, kültürel, turizm ve sportif alanlarda ciddi bir atılım gösteriyor. Bu doğrultuda bizler, kabul edilen değerlerini hak ettiği konuma ulaştırmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz” dedi.

Göreve geldiğinden beri yaptığı projeleri anlatan Başkan Özkan, “İlçemizin kültürel, sosyal ve ekonomik gelişimi olduğu kadar sportif faaliyetlere de önem vererek; her yönüyle kalkınmış, modern ve yaşanabilir bir kent oluşturulması hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda 3T (Tarım, Turizm, Teknoloji) olarak özetlediğimiz vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Çağdaş belediyecilik anlayışı gereği ‘insan odaklı’ yaklaşımları benimseyerek, toplumsal faydaya odaklanmış durumdayız” ifadelerine yer verdi. Halkın nefes alabileceği, sosyalleşebileceği alanlar için de çalışmalarını sürdüren Başkan Özkan, bununla birlikte, yaz-kış demeden altyapı-üstyapı iyileştirme çalışmalarımız hızla sürdüğünü kaydetti.

Hükümet destekli birçok projenin varlığından da bahseden Başkan, Karacabey ve Bursa’nın dört gözle beklediği proje olan hızlı tren ile ilgili bilgiler de verdi.  “Bu projenin bir ayağının Karacabey’de olmasını, kentimizin gelişimi ve diğer kentlerle entegrasyonu açısından büyük bir fırsat olarak görüyorum” diyen Özkan, şöyle devam etti: “ Ankara temaslarımız da bu yönde çok verimli geçti. İstanbul-İzmir otoyolunun tamamlanmasıyla birlikte ilçenin bulunduğu lokasyon, kentimizi çok ciddi bir cazibe merkezi haline getiriyor. Hızlı tren projesi tamamlandığında, bölgemiz oldukça stratejik bir noktada yer alacak. Hızlı tren hattının, yük ve yolcu taşımacılığında kentimizi pek çok ilde olmayan ulaşım imkanlarına kavuşturması bakımından Karacabey’in geleceği için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Yani özetle hızlı tren, Karacabey’in geleceğini doğrudan değiştirebilecek kadar önemli bir yatırım.”

150 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Karacabey sınırlarında bulunan Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili konuşan Başkan, “Proje hızla devam ediyor. Bursa ve Türkiye ekonomisine çok önemli katkılar sağlayacak bu yatırım, 150 bin kişiye de iş imkânı sağlayacak” dedi. Ekolojik turizm konusundaki çalışmalara değinen Özkan, “Avrupa'nın 11’inci, Türkiye'nin de tek leylek köyü olan Eski Karaağaç Köyü’nde, turizm faaliyetlerinin canlandırılması amacıyla hazırladığımız ‘Leylek Master Planı’ da kapsamlı olarak yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Özkan, güzelliği ile büyüleyen Karacabey Longozu için yürütülen proje kapsamında, longozun bir kısmının doğaya uyumlu bir şekilde turizme açılacağının müjdesini yineledi. İlçe için ‘benzersiz kent’ hedefi olduğuna değinen Özkan, sakinlerinin yaşamaktan gurur duyduğu, gelişmiş bir Karacabey hedefine ulaşmak için projeler geliştirmeye devam ediyoruz” diyerek gelecek projelerini şu şekilde sıraladı: “ Akıllı kent bilgi sistemi, mobil belediyecilik uygulamaları ile belediye ve vatandaş arasındaki etkileşim ve hizmet hızının arttırılmasını sağlamak, eğitim faaliyetleri ile rol model oluşturacak bir altyapı kurmak, bu dönemdeki çalışma hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Karacabey’in geleceğini en iyi şekilde inşa etmeyi amaçladıklarını dile getiren Özkan son olarak, “ Gerçekleştirdiğimiz lobi çalışmaları ve ortak aklı önceleyen yaklaşımlarla, Karacabey için katma değer sağlayacak çalışmalara odaklanmış durumdayız. Belediyecilik anlayışında ‘yaşam 2.0’ konseptinde özel bir kent kültürü oluşturmak, temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ülkemizin kalkınma hedefleriyle paralel olarak, Karacabey’i de her yönüyle daha yaşanabilir ve modern bir kent haline dönüştürmek adına çalışmalarımız son sürat devam edecek” ifadelerini kullandı.

SERAP KÜÇÜKÖNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER