“Kırmızı gül aşkın sarı gül ayrılığın sembolü”

Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı Ertan Tanırgan, çiçeklik sektörü hakkında bilgiler vererek bu alanda daha fazla teşvik yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“Kırmızı gül aşkın sarı gül ayrılığın sembolü”

Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı Ertan Tanırgan, çiçekçilik mesleğinin öneminden çiçeklerin renklerinin neleri temsil ettiğine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Tanırgan, bu mesleğe eskisi kadar merak kalmadığından da dert yandı.

Ertan Tanırgan, 20 yıldır Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı olarak faaliyet gösteriyor. Konuşmasına derneklerinin faaliyetlerinden bahsederek başlayan Tanırgan, “Üyelerin arasında iletişimi sağlamak bizler için oldukça önemli. Bursa’da her yıl kutladığımız çiçekçiler günümüz var. Son birkaç yıldır bunu anneler günü ile birleştirip hem çiçekçiler hem anneler günü etkinliği olarak devam ettiriyoruz. Diğer yandan Eğitim Vadisi’nde engelliler okulunda etkinliklerimiz oluyor. O çocuklara çiçek yapmayı, buket yapmayı öğretiyoruz. Kendi yaptıkları çiçekleri annelerine hediye ediyorlar” dedi.  

Bursa’yı temsilen çeşitli illere gidip seminerlere katıldığını aktaran Tanırgan, “ Bu mesleği yapacak olanların, gerçek anlamda bu işi sevmeleri çok önemli. Sevmeden yapılacak bir meslek değil. Çiçekçi dükkanının çok işlek bir yerde olması gerekiyor. Kişilerin belirli bir çevreye sahip olması ve çok çalışması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önce kalfalık sonra ustalık belgesi aldık. Her yıl bu kapsamda sınavlar düzenleniyor. Bu belgeler olmadan da elbette çiçekçilik yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

“DAHA FAZLA TEŞVİK YAPILMALI”

“Kırmızı gül aşkın sembolü olarak bilinir” diyen Tanırgan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgilisine çiçek göndermek isteyen vatandaşlar, genellikle kırmızı gülü tercih ediyor. Beyaz gül, sadelik ve masumluğu ifade ediyor. Bazı kesimlerde sarı çiçeğin ise ayrılık anlamına geldiğine inanılıyor. Biz bunu pek kullanmıyoruz. Son zamanların revaçta çiçeği ise orkide. Gururu temsil ediyor.

Mavi renk ilahı aşkı temsil ediyor. Önceden sevgililer gününde daha çok kırmızı gül tercih edilirdi. Son zamanlarda daha kalıcı olduğu düşünüldüğü için ise orkide hediye ediliyor. Çünkü  iyi bakıldığı zaman yıllarca bir şey olmuyor. Kır çiçekleri daha çok doğallığı seven insanlar tarafından tercih ediliyor. Kadınlar papatyayı çok seviyor. Gelin çiçekleri de yapılıyor. Son birkaç yıldır kuru çiçekler çok ön planda.” Öte yandan bu sektöre olan ilginin giderek azaldığına da değinen Tanırgan, “Maalesef aileler, çocuklarını çiçekçilerin yanına iş öğrenmesi adına verme taraftarı değiller. Eskiden bu sektöre daha çok merak vardı. Aslında günümüzde daha çok merak olması gerekiyor” dedi.  İnterflora hakkında bilgi de veren Tanırgan, “İlk olarak 1976 yılında Almanya’da kuruldu. Uluslararası çiçek siparişlerini yöneten bir dernek. İstanbul’da da merkezi var.  Bursa’da 50 üyesi var. Bu işi yapmak isteyenlere tavsiyem çiçek ayrı bir kültür. Romanya’da fakirlik olduğu dönemde bile erkekler evine ekmek götürürken eşlerine de karanfil götürmeyi ihmal etmezlermiş. Bizim ülkemizde de bu düşüncenin olması gerek. Bir de çiçekçilik alanında daha fazla teşvik yapılması gerekiyor” diyerek konuşmasını bitirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Doğan
Ahmet Doğan - 1 yıl Önce

Ertan beyin düşünceleri çok güzel önem vermek lazım iş dönüşü eve götürülen bir çiçekle verilen mesaj çok önemlidir

SIRADAKİ HABER

banner46

banner40