Ne Vatandaş Ne De Balıkçı Memnun

Birkaç haftadır mevsim normallerine göre yüksek seyreden hava sıcaklıkları, balık fiyatlarındaki dalgalanmayı da beraberinde getirdi.

Ne Vatandaş Ne De Balıkçı Memnun

Konu ile ilgili konuşan Bursa balıkçıları, durumun gidişatını, gelinen noktayı değerlendirdi. Çarşıdaki balık esnaflarından biri olan Hayri Yılmaz, sektörü değerlendirdi.

En bol olan balığın hamsi olduğunu söyleyen Yılmaz, “Palamut çıkmasını da bekliyorduk ama palamut çıkmadı. Bu yıl palamutun senesi değil. İstediğimiz gibi balık çıkmıyor. Böyle olunca durum fiyatlara da yansıyor. Fiyatlar, bir gün 20 Lira, diğer gün 30 Lira oluyor. Karadeniz hamsisi çıktı da fiyatlar biraz indi. Yoksa bu yıl 30 liradan aşağıya hamsi yenilmezdi” dedi.

BALIKÇININ YÜZÜ GÜLMÜYOR

Fiyatların yüksek olduğunu söyleyen balıkçı, “Vatandaş balık alamıyor. Fiyatları görünce, almaktan vaz geçiyor. Karadeniz hamsisi ince olsa da vatandaş, 12 Lira olduğunu görünce karnını doyurmak için alıyor. Bu durum bizleri de etkiliyor. Sürüm olmuyor” diye konuştu.

Balıkçının tek umudu, kasım ayının sonuna doğru çıkması beklenen çinekop olmuş durumda. Geçen yıl ile bu yılı kıyaslayan Yılmaz, bu yıl sezonun çok kritik geçtiğini, durumdan ne vatandaşın ne de esnafın memnun olduğunu söyledi. Günde 15 kilo balık satabildiğini söyleyen Yılmaz, “Halden bana 15 liraya geliyor. O civarlara satsam, suyu, poşeti derken bana bir şey kalmaz. 30’dan satsam zaten alan olmaz” diyerek dert yandı.

ELÇİN KOÇAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER