Ölüm Hariç Her Derde Deva

Alternatif tıp kategorisinde olan bitkiler, meraklıları tarafından sıkça hastalık tedavisinde kullanılıyor. Zayıflama, ağrı giderme, saç dökülmesi, bağışıklık sistemi gibi konularda sıkıntıları olanlar, doktordan önce aktara koşuyor.

Ölüm Hariç Her Derde Deva

Bu sorunlara sahip olanların baş tacı ise çörek otu. Poğaça, börek, kurabiye süslemesinde ve tatlandırmasında sıkça kullanılan çörekotu, aynı zamanda bir şifa kaynağı.

Faydaları saymakla bitmeyen bu baharatın özelliklerini, Muskat Baharat’ın sahibi Mehmet Sevinç anlattı. Sevinç, “Ciltte meydana gelen lekeleri, sivilce ve pürüzlerin giderilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda, cildi gerginleştiriyor ve sıkılaştırıyor” dedi. Çörekotunun romatizma ve ağrılarına da iyi geldiğini söyleyen Sevinç, çörekotunun,  diş ağrılarını geçirmeye de yardımcı olduğunu, besinlerin vücuttan hızlı atılmasını ve  bağışıklık sistemini de güçlendirerek, hastalıklara karşı direnç sağladığına değindi.

Sevinç çörek otunun saymakla bitmeyen faydalarını sıralamaya şöyle devam etti: “Çörek otu saça masaj yaparak uygulandığında, saç dökülmesini ve beyazlamasını da önlüyor. Zayıflamaya da yardımcı olan çörekotu yağının zayıflatma etkisi de var. Çörek otu için ölüm hariç her derde deva diyebiliriz” dedi.

ERDAL ÇAĞLAYAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER