“Onlara yaşam alanı bırakmadık”

Mehmet Altuntaş, Yıldırım Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Tedavi Merkezi’nde müdür olarak görev alıyor. Altuntaş, amaçları ve ne tür hizmet verdikleri hakkında bilgiler verdi.

“Onlara yaşam alanı bırakmadık”

 Ziraat Mühendisi ve Zooteknist kimliğe sahip olan 25 yıllık devlet memuru Mehmet Altuntaş, “2009 yılından bu yana Yıldırım Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde bulunmaktayım. Öncesinde çevre sağlığı, halk sağlığı ilaçlamaya da bakıyordum. Burası, Yıldırım Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, halkın tabiriyle ise hayvan barınağı. Bizim tabirimizle tedavi ve rehabilitasyon merkezi. 2005 yılında kuruldu, 2009 yılından sonra aktif hale gelmeye başladı. Rutin olarak doldur-boşalt ile beraber günlük 300 hayvan kapasitesi var. Trafik kazası geçirmiş, ekiplerimizin aldığı hayvanlar var. Dışarıda hayatlarını sürdüremeyecek durumdaki hayvanlara burada bakıyoruz. Her gün tedavilerini devam ettiriyoruz. 5199 sayılı kanuna göre çalışıyoruz. En önemli maddelerinden biri, sokak hayvanlarının tedavi ve rehabilitasyonunun yapılması. Bu hayvanlar sokaktan alınır, kısırlaştırılır, aşıları yapılır. Her şey yapıldıktan sonra yasa der ki onu aldığınız yere bırakın” şeklinde konuştu. Altuntaş, Bursa’daki 17 ilçenin içerisinde, barınak hizmeti veren ilçe sayısının 4 ya da 5 olduğunu da aktardı.  Öte yandan barınakların yerleşim yerlerine, dere yataklarına uzak olması gerektiğini de hatırlatan Altuntaş, “Barınaktaki hayvanları sahiplenmeniz için ücret ödemenize gerek yok. Eğer yasaklı değilse hayvan, sahiplenebilirsiniz. Aslında yüzde 80’i 90’ı çok evcil hayvanlar. Yetiştirilme koşulları önemli elbette. Bu tür hayvanları ne yazık ki dövüşlerde kullanıp, uzun süre kapalı alanlarda saklıyorlar ve asabileştirmiş oluyorlar. Bu durumda sahiplerine bile zarar vermeleri söz konusu. Şu an barınağımızda 180 civarında hayvan var. 70 tane de engelli hayvanımız var. Yavrularla birlikte 300’ü bulabilir. Vatandaşlar, 444 1602 çağrı merkezini arayarak sokakta gördükleri yaralı ya da engelli hayvanlara yardımcı olabilirler. Sahada ekiplerimiz var bu kapsamda çalışan. Binamızda 3 tane veteriner hekimimiz var. Toplam 33 personelimiz var. Mesai bitimi sonrasında nöbetçi ekibimiz de mevcut” dedi.

“KİMİ DAĞA ATILDI KİMİ OVAYA BIRAKILDI”

Vatandaşlar tarafından getirilen yaralı hayvanlara müdahale ederken ücret alımının asla söz konusu olmadığına da dikkat çeken Mehmet Altuntaş, “Feragat formu doldurmalarını rica ediyoruz. Bu form sayesinde kişiler, 2-3 gün sonra o hayvanların durumlarını sorup öğrenebiliyorlar. 2012 yılında çıkan Tarım Bakanlığı genelgesi doğrultusunda sahipli hayvanlara belediyelerin bakımı kesinlikle yasaklandı. Tedavidir, kısırlaştırmadır bu gibi işlemleri özel kliniklerde yaptırabiliyorlar. Çünkü barınaklar belirli bir bütçeyle yönetiliyor. Bunları da sahipli hayvanlara kullanırsak sokak hayvanlarının hakkına tecavüz etmiş oluruz” ifadelerine yer verdi. Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak adına çalışmaları olduğundan da bahseden Altuntaş, “Okulları arayıp bizzat randevu alarak konferans salonlarında öğrencilere, sokak hayvanlarına nasıl davranılması gerektiğini anlatıyoruz. Bu sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çocuklara hayvanları sevdirmek adına güzel bir adım atıldı. Okulların önüne hayvan kulübesi konuldu. Diğer yandan anne babalar çocuklarıyla buraya ziyarete gelebiliyorlar. Belli ziyaret saatleri var. Hafta içi 10:30 ile 15:30 arası herkes gelebilir. Burası tedavi ve rehabilitasyon merkezi. Burada kesinlikle sağlıklı hayvan bulunmasını istemesinler. Buraya gelen hayvanlar tedavi edildikten ve karneleri çıkarıldıktan sonra dışarı bırakılıyor. Onlar da bizimle beraber yaşayacaklar çünkü biz onların yaşam alanını işgal ettik. Onlara yaşam alanı bırakmadık. Onlar hep ötelendi. Kimisi dağa atıldı kimisi ovaya bırakıldı. Millet Mahallesi ve Samanlı bizim bu konuda kanayan yaramız. Bu işin en önemli boyutu sokak hayvanlarının popülasyonunun sağlanmasında kısırlaştırma ve bunu da aynı anda Türkiye genelinde bir seferde uygulamak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER