Posta ve Telgraf Teşkilatı 179 Yaşında

Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) tarihi bugün, 180 yıla yaklaştı. Tam 179 yaşına giren teşkilat, günümüzde de varlığını etkin bir şekilde sürdürüyor.

Posta ve Telgraf Teşkilatı 179 Yaşında

Türkiye’nin en köklü devlet kurumlarından biri olan PTT, günümüzde pek çok alanda hizmet veren anonim bir şirkete dönüştü. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı genel müdürlük seviyesinde olan kurum, teknoloji bu denli gelişmeden önce, mektuplarla, ankesörlü ve jetonlu telefonlarla, telgraflarla hizmet veriyordu. Gelişmeler ile doğru orantılı olarak bünyesinde birçok değişiklik yaşanan kurum 2013 yılında anonim bir şirket oldu.

İlk adı Nezaret olan kurum, Osmanlı Devleti halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla kuruldu. İlk postanesi ise “Postahane-i Âmire” adı ile dönemin başkenti İstanbul’da açıldı. İlk memurları ise Süleyman Ağa ve tahsildar Sofyalı Ağyazar oldu. 1855 yılında Telgraf Müdürlüğü kuruldu. İstanbul-Edirne telgraf hattı 1855 yılında, İstanbul-Ankara telgraf hattı 1860 yılında işletmeye açıldı. 1863 yılında ilk pullar kullanılmaya başlandı ve ilk posta pulları basıldı. 1871 yılında, Posta ve Telgraf Nezareti adını aldı. 1900 yılında yurtiçinde, 1901 yılında yurtdışında değerli mektup ve paket kabulüne başladı. Yine 1901 yılında para transferi ve koli işlemleri başladı. 1909’da ise telefon hizmetleri başlatıldı ve ilk manüel telefon santrali İstanbul’da kuruldu.

İstanbul’daki Büyük Postahane binasında 50 hatlık ve manyetolu telefon hattı hizmete başladı. Yine aynı yıl ismi bir kez daha değişti ve Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını aldı. 1929 tarihinde Ankara ile İstanbul arasında ilk telefon haberleşmesi tek devre ile açıldı. 1939 yılında “PTT Genel Müdürlüğü” olarak Ulaştırma Bakanlığı'na bağlandı. 2000 yılında ismi Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” olarak değiştirildi. 2013 tarihinde kabul edilen bir tasarı ile “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” olarak yeniden yapılandırıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, PTT A.Ş.’nin kuruluşu, yeniden yapılandırılması, posta hizmetlerinin serbestleştirilmesi ve rekabete dayalı esasların hayata geçirilmesi gibi maddeler içeriyor.  6 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile PTT’nin devlete ait bütün hisseleri, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

GÖKÇE TÜRKEŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40