Şehrin kalbi “tirilye”

Mudanya’nın 11 km uzağında, Marmara’ya kıyısı olan şirin bir belde Tirilye. Geçmişi keşfe çıkmak isteyenler için en doğru adreslerden biri olan Tirilye, eşsiz dokusuyla görenleri büyülüyor.

Şehrin kalbi “tirilye”

Rivayete göre Tirilye’nin adını bir zamanlar İstanbul’dan sürgün edilen 3 papazdan aldığı söyleniyor. Diğer bir rivayete göre ise barbunya balığı anlamına gelen “trigliya”dan alıyor. Köyün adı 1963’de “Zeytinbağı” olarak değiştirilse de 2011’de tekrar iade ediliyor.

Beldenin gezilecek yerlerinden biri olan, 1909 yılında yapılan Taş Mektep, çeşitli amaçlara hizmet verdikten sonra bir süre kendi haline bırakılmış ama Uludağ Üniversitesi çürümesine razı gelmeyerek gerekli restorasyonlardan sonra ziyaretçilere açmayı planlıyor.

Rumlardan yadigar kalan Hagios Stephanos adındaki eski bir kiliseye eklemeler yapılarak oluşturulan Fatih Cami ve Yavuz Sultan Selim’in arzusu üzerine yaptırılmış olan Avlulu Hamam, Tirilye’nin mimari bütünlüğüne katkı sağlıyor.

Şu çok meşhur fotoğrafların ünlü modeli, Tabut Ev de burada. Güverte Şeklindeki Ev olarak da bilinen bu yapı Bursa’nın en önemli yapılarından biri.

Tirilye’de gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Dündar Evi, Kemerli Kilise, Tarihi Tirilye Çamlı Kahve, Yat Limanı ve Medikion Manastırı, 7’den 77’ye tüm ziyaretçilerini bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER