Şehrin kalbi ‘Ulu Camii’

Bursa’nın kalbi konumunda olan Ulu Camii, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Gezip görenlerde büyük maneviyat hissi oluşturan cami, sadece bir ibadethane değil pek çok açıdan önemli tarihi bir eser.

Şehrin kalbi ‘Ulu Camii’

Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 yılında yapımına başlanılan ve 1399 yılında tamamlanan Ulu Cami, sadece bir ibadethane değil, pek çok açıdan önemli ve değerli bir tarihi eser. Dikdörtgen bir plana sahip olan Ulu Camii aynı zamanda Erken Dönem Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri arasında en büyük ve en anıtsalı olma özelliğine de sahiptir.

Ulu Cami içinde 19.yy.’ın ikinci yarısında ve 20.yy.’ın başlarında duvarlara yazılmış olduğu tespit edilen 192 adet yazı, hat sanatının özgün örnekleri arasında gösterilmektedir. Bunun yanında Kabe örtüsünün burada bulunması, dönemin en yetenekli sanatçıları tarafından yapılmış hat levhaları ve yine dönemin önemli ruhani liderlerinin burada ibadet etmiş olmalarından dolayı Bursa Ulu Camii bir Bursa ziyaretinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sultan Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilmiş olan Ulu caminin dikkat çeken en önemli sırların başında cami de ki vav harfi yer alıyor. Vav harfinin uç kısmında lale motifi bulunuyor.

Üstelik vav harfinin ön kısmında ise eski dönem de Hızır AS. Namaz kılmış olduğu bölüm yer alıyor. Fakat vav harfine el sürmek, dokunmak ya da bayanların başörtülerini vav harfine değdirmeye çalışması da dinimiz bakımından onaylanmayan ve ters düşen durumların başında yer alıyor.

Camide bulunan minber tam olarak 602 yıllık bir geçmişe sahne oluyor. Ayrıca minber de ise insanların son derece şaşırmasına neden olacak olan evren sistemi de gözle görülüyor. Minberin her iki yüzün de evren krokisi bulunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER