Stres birçok hastalığı tetikliyor

Stres, vücudu ve ruhsal durumu etkileyen, yaşam kalitesini düşüren ve ileride yaşanabilecek hastalıkların oluşmasına sebep olan bir durumdur. Stresin ne gibi olumsuzluklar doğurduğunu ve nasıl tedbirler alınması gerektiğini sizler için derledik...

Stres birçok hastalığı tetikliyor

İnsanların en büyük problemlerinden biri olan stres, günlük hayatı da etkiliyor. Stres, uyku düzenini dengeleyen serotonin ve melatonin hormonlarını etkileyerek uykusuzluk problemi yaratabiliyor. Uykusuz kalmak da baş ağrısı, tansiyon dengesizliği, sindirim problemleri ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi semptomlarla hayatınızı zehir edebiliyor. Bunun için yatmadan önce bitki çayları içmekte fayda var. Saat 19.00'dan sonra yemek yememek gerekiyor.

Stresin neden olduğu şeylerden biri de baş ağrısı. Stres anında vücudumuz, daha az adrenalin salgılar. Bu eksiklik özellikle baş ağrısı ve migren konusunda hassas olanları daha çok etkiliyor. O yüzden stresin verdiği adrenalin eksiğini yerine koymanın en etkili yolu spor yapmaktan geçiyor. Düzenli egzersiz, beyin damarlarına giden oksijeni düzenleyici etkisiyle stres anında oluşabilecek baş ağrısı riskini azaltıyor. Öte yandan uzun zaman süren veya tekrarlayan stres; yüksek tansiyon ve enfarktüs riskini de artırıyor. Aynı zamanda kötü huylu kolesterol seviyesini de yükselterek damar tıkanıklığına bağlı hastalıkları ve kalp krizi olasılığını da tetikliyor. Çözüm olarak düzenli spor yapmaktan şart. Stresli ortamlar bağışıklık sistemini yavaşlattığı için hastalık ve mikroplara karşı savaşma gücünü de azaltarak kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissetmenize de sebep olabiliyor. Bu gibi olumsuz sonuçları en aza indirmek için ise uzmanlar, bol sebze ve kivi, portakal gibi bol bol C vitamini içeren meyvelerden tüketmemizi öneriyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER