Tamamen Bursa yapımı korku filmi 'Sandık' geliyor

“Sandık çok yakında açılıyor.. Karanlık korkular serbest kalıyor..” Tamamı Bursa'da ve Bursa kaynaklarıyla çekilen ilk korku filmi 'Sandık' 20 Nisan'da vizyona girecek. Sandık'ın gala gecesi dün gece yani 17 Nisan Salı akşamı İstanbul'da gerçekleştirildi.

Çekimleri Bursa, Keles ve çevresi ile Kemaliye, Gelemiç Köyü, Kocayayla, Orhaneli ve MustafaKemalpaşa Suuçtu Şelalesi, Ayvaini Mağarası gibi doğal plato vasfı taşıyan bölgelerde gerçekleştirilen SANDIK 20 Nisan'da vizyona giriyor. Yepyeni bir korku deneyimi vaadi ile gösterime girecek olan film kendi içinde pek çok ilki de barındırıyor…

BURSA'NIN KORKU FİLMİ

Bursa'da ve tamamı Bursa kaynakları ile çekilen ilk korku filmi olmasının yanında, sahip olduğu bilim-kurgu referanslarıyla da Türkiye açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. Klasik korku anlayışını referans alarak 'B Film' mantığına uygun, özgürlükçü bir tavır ile alışılagelmiş korku klişelerinden hareket ederken, mevcut klişeleri yeniden yorumlayarak bir korku güzellemesine dönüşen, aksiyon dozu yüksek, korku ve gerilim konusunda ise oldukça iddialı bir yapım..

KORKU TÜRÜNE YENİ BİR SOLUK

Korku filmi üst başlığı ile öncelikle genç kuşak sinema seyircisine hitap etmesinin yanında 'Sandık' son yıllarda çekilen ve özellikle cin öyküleri üzerine yoğunlaşan Türk korku sinemasına, korku seyircisinin daha önce karşılaşmadığı farklı öyküsü,görsel estetiği ve yöresel unsurların kullanımı, makyaj teknikleri ve başarılı oyunculukları ile yeni ve farklı bir soluk getirecek.. Hikayesi’nin çizgi roman olarak da devam etmesi planlanan film 20 Nisan da sinemalara geliyor..

FİLMİN KADROSU

Yapımcı/Yönetmen: H. Mücahit Pehlivan

Türü: Aksiyon/Bilimkurgu/Korku/Gerilim

Yazan: H. Mücahit Pehlivan/Büşra Ak

Görüntü Yönetmeni: Mehmet Yiğit

Makyaj: Yasemin Alkan

Öykü: H. Mücahit Pehlivan/Görkem Pehlivan

Oyuncular: Celal Bıyıklı, Çağlar Ozan Aksu, Sinem Yılmaz, Mutlu Dereli, Kerime Ceren Obenik, Gökçe Kurt

Sandık filminin galası

Sandık filminin galasında konuşan senarist Büşra Ak, "Bu filme 4 sene önce başladık. Mücahit'in(Filmin yönetmeni) oldu tamamen hikaye ona aitti. Farklı bir şeyler yapmak istedik. Yani korku filminin alt yapısına baktığınız zaman bir mesaj vardır. Biz bu mesajı dönüşüme uğramış, tam zombi demek istemiyorum. Bir virüs var ve o vücuda girmesiyle oluşan bir hastalık bu. Bu hastalık tamamen herkesi dönüştürüyor. İşte bizim mesajımız da bunun üzerine. Bu ilk işimiz, o yüzden guruluyuz. İnşallah hayırlısı olur.

Farklı bir iş, Türkiye'ye daha farklı bir renk getirecek bir iş yapmaya çalıştık. şimdiden hayırlısı olsun, seyircisi bol olsun inşallah." açıklamalarında bulundu.

Sandık filminin hem senaristi hem de yönetmeni olan Mücahit Pehlivan ise "Bu filmi diğer korku filmlerinden ayıran en büyük özellik baksiyon duygusunun çok fazla olması. Dramasının pek çok korku filmine göre dah yoğun olması. " dedi. Filmin seri bir hikaye olacağını ve devamının geleceğini belirten Pehlivan, ikinci filmde işin detayına ineceklerini ve işin bilimkurgu tarafının gün yüzüne çıkacağını söyledi. 

Pehlivan izleyicilerin Sandık filminde ne bulacakları sorusu üzerine " İzleyiciler Sandık'ta bir kere gerçekten korkacaklar. Ciddi manada gerilecekler. özellikle bazı yerlerde çok iddialıyız sinirleri bozulacak. Filmin içinde bir miktar dram ve komedi de var ama en çok bol bol aksiyon var." açıklamasını yaptı. 

Filmin yönetmeni Mücahit Pehlivan Sandık filminin yapım sürecini ise şöyle anlattı: "Çekim anlamında yeni yapılmış bir iş değil. Biz filmin çekimlerine yaklaşık 4 yıl önce başladık. Zor oldu. Çünkü bizim bir iddiamız vardı. Bu işi Bursa'da yaparak sinema İstanbul'un tekelindedir algısını yıkmaya çalıştık. İstanbul tabi ki bu işin pazarıdır ama Bursa'da da bu iş yapılamaz diye bir şey yok. Biz de böylece Bursa'da da bu işin yapılacağını göstermiş olduk. Bu bir çizgi romandı normalde. Biz bu projeyi bir çizgi roman olarak tasarlayıp sonra sinemaya uyarladık. Şimdi devam filmleri de gelecek. Sandık filmi hikayesi itibariyle çok gelişebilecek bir film. 3 de olur 5 de olur. Gittiği yere kadar gidebilir. Bu biraz da seyircinin talebiyle ilgili. 

Sinema sektörünün yarıdan fazlası Bursalı. Ancak Bursa'da garip bir kompleks var. Biz bunu beceremeyiz. Biz bunu yapamayız. Bütün imkanlar İstanbul'da gibi bir durum vardı. Biz işte bu filmi çekerek biraz da onu göstermeye çalıştık." 

Sandık filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2018, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER