Tarihe tanıklık eden asırlık çınar...

Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya Çınarı, neredeyse Osmanlı ile yaşıttır. 600 yıllık bir geçişe sahip olan İnkaya Çınarı, geçmişten günümüze Bursalıların uğrak yerlerinden olmaya devam ediyor.

Tarihe tanıklık eden asırlık çınar...

Bursa’da gezilip görülecek yerler saymakla bitmiyor. Şehre gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken adreslerden biri de İnkaya Çınarı. Adını Osmanlı Devleti'nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü'nden almıştır.

Osmanlı'nın neredeyse tüm dönemine şahitlik eden asırlık çınarın çapı 3 metre, yüksekliği 35 metredir.

Asırlık İnkaya Çınarı, Türkiye'nin en yaşlı ağaçlarından biri olup dünya çapında da bir üne sahiptir. 13 ana kolu, 9,2 metrelik çevresi bulunan dev çınarın dallarının kalınlığı ise 3-4 metre olup neredeyse normal bir ağaç gövdesi kadardır.

Öte yandan şehrin yoğunluğundan ve stresli yaşamından uzaklaşıp nefes almak, dinlenmek adına bire bir olan bu tarihi çınarın altında; mangal restoranı, çay bahçesi, market ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Köylü kadınların bahçelerinde yetiştirdiği organik sebze ve meyveleri, yaptığı el işi eşyaları burada satmaları sebebiyle çınar, köy halkının geçim kaynağından biridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40