Üniversiteli olmak isteyenlere uzman tavsiyesi

Üniversite sınavında istediği başarıyı gösteremeyip yeniden sınava hazırlanmak isteyen öğrencilere işin uzmanları çeşitli önerilerde bulundu.

Üniversiteli olmak isteyenlere uzman tavsiyesi

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteli olmak isteyen öğrencilerde yeni bir heyecan başladı. 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan tercih döneminden sonra öğrencileri yeni bir yol haritası bekliyor. Beklediği puanı alamayan öğrenciler ise tercih dönemini beklemeden dershanelerdeki yerini aldı. Başarının sırrını, öğrencilerin nasıl bir çalışma planı yapması gerektiğini ve kabus gibi görünen matematik dersini öğrencilerin nasıl sevmesi gerektiği hakkında işin uzmanları önemli ipuçları verdi. Değişen sınav sistemiyle Türkçe’nin öneminin daha da arttığını belirten Türkçe Öğretmeni Hörü Bahar, anlatılan konuyla alakalı öğrencilerin bol soru çözmesi gerektiğini dile getirdi. Öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen matematiğin, hayatın her alanında insanların karşısına çıktığını belirten Matematik Öğretmeni Yeşim Özgen ise, her insanın matematik yapma yetisinin olduğunu ve önyargılardan sıyrılarak kolayca halledilebilecek bir ders olduğunu vurguladı.

MATEMATİK ÇALIŞMA AŞKI İSTER

8 yıldır matematik öğretmenliği yaptığını söyleyen Yeşim Özgen, matematiğin hayatın her alanında olduğunu belirtti. Öğrenmeye meyilli, araştırmaya açık olan her kişinin bu alanda kendini geliştirebileceğini dile getiren Özgen,  “İnsanlar matematiği bir kaos olarak görürler fakat hayatımızın her alanında matematik vardır. Öğrenciler matematikle ailede tanışır ve okul hayatında da bunu devam ettirir. Öğrencilerin öncelikle matematik öğretmenlerini sevmesi çok önemli. İlkokul ve lise hayatında matematiği sevmeyen öğrencilere bakarsak, kişiyi sevmedikleri için matematiği de sevmediklerini görüyoruz. İnsanların ilgi ve alakaları temel yetenekleri farklı alanlara yönelse de herkesin matematik yapma yetisi kendisinde vardır. Kişinin sadece bu korkusunu ve önyargısını kendisinin yenmesi gerekir. Kişinin matematiğe aşık olması lazım. Matematik sevilmediği zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Matematik öğretmenliği yapabilecek bir kişinin araştırmaya açık, öğretmeye meyilli, işini seven bir yapıya sahip olması gerekiyor” dedi.

TÜRKÇE’YE ÖNEM VERİLMELİ

Sınav sisteminin değişmesiyle birlikte Türkçe dersinin öneminin daha da arttığını dile getiren Türkçe Öğretmeni Hörü Bahar ise, “Matematik dersinde problemi anlayamadan o soruyu çözmek imkansız. Her şey artık anlamaya dayalı. Bu yüzden Türkçe’ye önem vermemiz gerekiyor. Edebiyatı derste öğrenmek daha faydalı. Çünkü insan yaşayarak daha iyi öğrenir. Öğretmen yardımı almadan çalışanlara ise videolu eğitimin ardından soru çözerek çalışmayı tavsiye edebilirim. Özellikle kavramları şifreleyerek öğrenmekte çok etkili. Bildiği bir konuyu başkasına anlatmak öğrenmeyi daha da kolaylaştırır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16