“Yardım Değil İstihdam”

Kendilerini iyiliğe ve yardımlaşmaya adayan Yeni Dünya İş Kadınları Platformu, ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya devam ediyor. Uzattığı birçok yardım eli ile ses getiren platformum kurucusu Havva Firdevs Külünk, ihtiyaç sahipleri için Afrika’da açılan su kuyularının hikayesini anlattı.

“Yardım Değil İstihdam”

Yardım Değil, İstihdam” mottosu ile yola çıkan Yeni Dünya İş Kadınları Platformu, yaptığı projeler ile birçok muhtacın elinden tuttu. Bugüne kadar yapılan en önemli projelerden biri olan su kuyusu projesinin hikayesini aktaran Havva Firdevs Külünk, Tecrübe Aktarım programlarından birine katılan konuşmacının en büyük hayalinin Afrika’ya su kuyusu açtırmak olduğunu öğrenince elini taşın altına koydu.

Sadaka Taşı Derneği’nin desteğini alarak projeye başlayan Yeni Dünya, temiz suları olmayan Zanzibar ve Tanzanya ve Kenya gibi 6 farklı ülkeye 14 su kuyusu açtırdı. Proje ile ilgili duygularını paylaşan Külünk, şu ifadelere yer verdi: “On binlerce insan bu su kuyularından faydalanıyor. Sadece su kuyusu değil. Bizim projelerimizden biri de kadınlara istihdam sağlamak. Oraya gittiğimizde, oradaki kadınların dikebileceği bir dikiş makinesi de hediye ettik. Böylelikle başka bir ülkede de istihdam sağlamış olduk. O kadınların bakışlarındaki mutlulukhala aklıma geldikçe gözlerimi dolduruyor” dedi.

Sadaka Taşı Derneği’nin de o günden sonra istihdam sağlamaya başladığına değinen iş insanı, “Sadaka Taşı da Bangladeş ve Pakistan’da dikiş makinesi hediye ediyor. Bizim başlattığımız bu durum kelebek etkisi yarattı. Bizim düsturumuz, yardım değil istihdam ve kalıcı projeler.”

2014 yılında da uluslararası projelere imza atan platform, Afrika’da Kur’an-ı Kerim’i olmayan hafızların Kur’an-ı Kerim’i kara tahtalara yazıp hafızlık yaptıklarını öğrenince, harekete geçti. Külünk o projeyi de şu şekilde anlattı: “Hadiste de dediği gibi ‘eliyle düzeltebiliyorsa eliyle düzeltsin.’ biz o birinci aşamayı hep yapmaya çalışıyoruz. Sadaka taşı ile ilk bu proje sayesinde tanıştık. Bu dernek Afrika’da, onların dilinde, Kur’an-ı Kerim basıyor. Biz de İlim Sanat Tarih Edebiyat Vakfı ve Sadaka Taşı ile harekete geçerek, büyük bir organizasyona imza attık. Viyetnam ve  Srilanka’ya kullanabilecekleri bin adet, Kur’an-ı Kerim’i o bölgeye göndererek, hayır duası aldık.”

ERDAL ÇAĞLAYAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER