Yurdumuzda Doğan Efsane ‘Anadol’

Türk otomobilleri tarihinde klasikler arasına giren Anadol, kuşkusuz ülkemizin ilk seri üretim otomobili olarak tarih yazmış efsanesidir. Tarihte bugün, ilk Türk otomobiline Anadol adı verilmiştir.

Yurdumuzda Doğan Efsane ‘Anadol’

İlk Türk otomobiline Anadol adı 1966'da verildi. Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk otomobilin Anadol olduğu düşünülür. Ancak Anadol'un tasarımı İngiliz Reliant firmasınca yapılmış (Reliant FW5) ve Otosan'da bu firmadan alınan lisansla üretim yapılmıştır.

Anadol'un şasi, motor ve şanzımanları ise Ford'dan temin edilmiştir. Tasarım ve mühendislik anlamında ilk Türk otomobili ise Devrim'dir.

Devrim'den daha önce de (1953 yıllarında) otomobil imali üzerinde "deneme mahiyetinde" diye adlandırabileceğimiz çalışmalar olmuştur, buna karşın Devrim'e ilk Türk yapısı ve hatta ilk Türk tipi otomobil gözüyle bakılabilir.

Türkiye'de seri üretime geçen ilk otomobilin Anadol olduğu iddia edilse de bu unvanın esas sahibi Nobel 200 isimli bir küçük otomobildir.

Dünyanın birçok ülkesinde lisansla üretilen bu otomobil; Türkiye, İngiltere ve Şili'de Nobel, Almanya ve Güney Afrika'da Fuldamobil, İsveç'de Fram King Fulda, Arjantin'de Bambi, Hollanda'da Bambino, Yunanistanda Attica, Hindistan'da Hans Vahaar markalarıyla yollara çıkmıştır.

Türkiye'de montajına 1958 yılında başlanan bu küçük otomobilin üretimine 1961'de son verilmiştir. Dünya'da ise 1950-1969 yılları arasında üretimde kalmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner41

banner46

banner40

banner45