Yüzyılların Mucizesi Zerdeçal

Daha çok yemekleri tatlandırmak, renklendirmek için kullanılan toz zerdeçal, sağlık konusunda da bir numara.

Yüzyılların Mucizesi Zerdeçal

Kozmetik sektöründe de sıkça kullanılan bu bitkinin kullanım alanları ve faydaları saymakla bitmiyor. Muskat Baharat’ın sahibi Mehmet Sevinç, zerdeçalın faydalarını anlattı. İçindeki curcumin ile birçok hastalığa deva olduğunu söyleyen aktar, zerdeçalın bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiğini anlattı.

Zerdeçalın faydalarını saymaya devam eden Sevinç şu şekilde devam etti: “Zerdeçal, vücudun antioksidanların aktif olmasını sağlıyor. Böylelikle yaşlanmaya bile iyi geliyor. Beyin fonksiyonlarını da harekete geçiren bu bitki, beyin hastalıklarına da bire bir.”

Zerdeçalda bolca bulunan curcuminin kalp hastalığı riskini oldukça azalttığına değinen baharatçı, kansere de iyi geldiğini, bu hastalıkla savaşmakta büyük ölçüde yardımcı olduğunu söyledi. Zencefilin de birçok sorun ile savaştığını dile getiren Sevinç, sindirim sitemini rahatlattığını ve mide ile ilgili her soruna iyi geldiğini dile getirdi. Enfeksiyon ile savaşan zencefilin kalbe ve solunum yollarına da iyi geldiğini anlatan Sevinç şöyle devam etti: “Zencefilin mide bulantısını alma özelliği de var. Ağrılara da birebir olan zencefilin en önemli noktası kullanımı. Hamileler ve iki yaşın altında olanlar kullanmamalı. İki yaşından büyük çocuklardaki kullanımı ise yetişkinlere nazaran üçte bir oranında olmalı.”

GÖKÇE TÜRKEŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124