21 Bin kişi böbrek bekliyor

3- 9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi'nde organ nakli paneli gerçekleştirildi. Panel'de Türkiye'de 59 bin diyaliz hastasından 21 bininin böbrek nakli için sıra beklediği bildirildi.

21 Bin kişi böbrek bekliyor

Panele Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın’ın yanı sıra ilçe kaymakamı ve çok sayıda hekim katıldı. Panelde konuşan Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Organ nakli ile alakalı çok büyük bir açığımız var. Yaklaşık 20 binin üzerinde bekleme listemizde  hasta var.  Bu 20 bin hastanın maalesef bir çoğu hayatını kaybediyor. Onun için farkındalığı muhakkak artırmamız gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE'NİN BİRİNCİSİ BURSA

  Yüksek İhtisas  Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  üst düzey fiziki şartlarda yeni bir organ nakil merkezi oluşturduklarını belirten Aşkın 3 ayda 7 böbrek nakli gerçekleştirildiğini söyledi. Aşkın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Birkaç yıldır kornea nakline başladık. 100’e yakın nakil gerçekleştirdik. Görmeyen insanlara göz armağan etmiş olduk.  Uzun yıllardır Bursa olarak organ bağışında Türkiye birincisiyiz.  Bu birincilik dünya ortalamasında da Türkiye’yi yukarılara taşımış Türkiye’yi birçok Avrupa ülkesinin üzerine çıkarmıştır. Bağışları bu denli alıyorsak organ nakline de böbrek nakli baştan olmak üzere başlamalıyız dedik ve birkaç ay içerisinde 7 böbrek nakli gerçekleştirdik. Bu işi özel bir merkez yapmış olsaydı.  Ciddi bir reklam aracı olarak kullanıp Türkiye’yi sallardı. Bunu süper merkezler, süper ekipler öyle bir sunardı ki bizlerde şaşırırdık.  Halbuki bunun sırrı sadece birkaç iyi insan bütün sır bu. Bizler bu birkaç iyi insanın önündeki engelleri kaldırdık. Onları teşvik ettik.  Bizlerinde önüne geçsinler istedik."

 "SON 4 YILDA 746 NAKİL"

Türkiye’de diyalize giren 59 bin 558 hastanın 21 bin 577’ sinin böbrek nakli bekleme listesinde kayıtlı olduğunu belirten Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği Uzmanı Doç. Dr. Bülent Cuma Gül, Bursa bölgesinde bu sayının diyalize giren 2 bin 216, börek sırası bekleyen bin 304 hasta olarak kayıtlı olduğunu olduğunu belirtti.  Bursa bölgesinde 5 böbrek nakil merkezinin bulunduğunu belirten Gül, son 4 yılda bu 5 merkezde canlıdan 343 kadavradan ise 403 olmak üzere toplam 746 naklin gerçekleştiğini anlattı. Böbrek naklinin önemine bir kez daha vurgu yapan Doktor Bülent Cuma Gül, "80 yaşında sağlık bir kişiyle 20 yaşında diyalize girmiş bir genç hastanın yıllık ölüm oranı yüzde 5 ya da 10 arasında, yani 80 yaşındaki bir kişi ile 20 yaşındaki diyaliz hastası bir genci bir yılda kaybetme ihtimali aynı derecede. Böbrek nakli olmuş hastalar ise yaş ilerledikçe sağlıklı insanların oranına yaklaşıyor” diye konuştu. Panelin sonunda başarılı personele plaket takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER