Dikkat! Maske takmak koronadan korumuyor! (Videolu haber)

Enfeksiyon Hastalıkları doktoru Prof. Dr. Mesut Yılmaz, "Virüs havada bulunmaz, havada yüzmez, havada hoplayıp zıplamaz" dedi. Yılmaz, "Bir sağlık çalışanı olarak eğer enfekte olursam bunu ellerimle alacağım" dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mesut Yılmaz, Türkiye’de de etkisini gösteren yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı maske kullanan vatandaşlara çok önemli uyarılarda bulundu. Bir video yayınlayan Prof. Dr. Mesut Yılmaz, virüsten koruduğuna inandırdığı için insanların maske kullandığını söyledi. “Virüs havada bulunmaz, havada yüzmez, havada hoplayıp zıplayamaz” diyen Mesut Yılmaz, “Ben sağlık çalışanı olarak günün birinde enfekte olursam, virüsü büyük çoğunlukla ellerimle alacağım. Enfekte birisiyle tokalaştıktan sonra, veya enfekte birisinin dokunduğu yerlerle temas ettikten sonra virüsü kendi elime bulaştıracağım, sonra yüzüme götüreceğim, gözlerime, burnuma ve ağzıma dokundurmak suretiyle kendi kendimi enfekte edeceğim” diye konuştu. Etrafımızda herkesin maske taktığı için yeterince korunmadığımızı sanabileceğimizi belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Ancak gerçekte hasta olan bir kişi yüzünüze karşı öksürmüyorsa, hapşırmıyorsa bu maske korumaz” bilgisini verdi. Yılmaz, “Hastalık sıklıkla enfekte ellerin yüz bölgesine temas etmesiyle bulaşır” dedi.

Zararlı olabilir

Prof. Dr. Yılmaz şöyle konuştu, Maskenin takılması yüzü sürekli tahriş edeceğinden ellerin yüz ile temasını artırıyor olabilir bile. Bu yüzden maske zararlı bile olabilir. Virüs vücuda mukozalardan girer; göz, burun ve ağız gibi. Kişiden kişiye temas yoluyla yayılır. Ellerin su ve sabunla sık sık yıkanması veya bulunabiliyor ise alkol bazlı el antiseptiği kullanılması çok önemli. Günlük hayatımızda herkesin sık sık dokunduğu alanlara temas ettikten sonra el hijyeni sağlanmalıdır. Prof. Dr. Mesut Yılmaz, maske depolamanın yanlış olduğunu, sağlık çalışanların maskeye ulaşmasını engellediğini söyledi ve ihtiyacı olanın, ihtiyacı olduğu kadar maske takması gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40