Erken uyanmanın faydaları

İngiltere ve ABD'de yapılan bir araştırmaya göre "gece kuşları"nın zihinsel sağlık problemi yaşama olasılığı daha yüksek.

Erken uyanmanın faydaları

Bilim insanlarına göre biyolojik olarak erken kalkmış biri doğal vücut düzeni ile iş yerinde veya okulda savaşmak zorunda kalmıyor. Bu yüzden de zihinsel sıkıntı yaşamıyor.

Yapılan geniş çaplı genetik araştırma sonuçlarına göre erken kalkmak için programlanmış olan vücut bu sayede daha düşük şizofreni ve depresyon riskiyle karşı karşıya.

Bunun sebebi ise uyku saati ile değil erken kalkanların günlük programları üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olmaları ve bunun kişiyi iyi hissettirmesiyle açıklanıyor.

Araştırmaya göre de uyanma saatimizi genler belirliyor. 85.760 kişiden alınan verilere göre, erken kalkmakla ilişkili genlerden en çok sayıda taşıyan yüzde beşlik kısım, en az sayıda taşıyan yüzde beşlik kısma kıyasla 25 dakika daha erken uyanmaya meyilli oluyor. Vücut saatinde rol oynayan bilinen gen sayısının 24'ten, 351'e yükseldiği de belirtiliyor.

Uzmanlar genlerin özellikle uyku kalitesini ya da süresini değil, uykunun zamanlamasını etkilediğini vurguluyor. Vücut saati, genlerin yanı sıra beslenme alışkanlıkları, yapay ışığa maruz kalma, meslek ve genel olarak girişilen faaliyetlerin de etkisi altında kalıyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40