Hamilelikte mide bulantısına son

Hamileliğin ilk aylarında bir çok kadının hayatını çekilmez hale getiren mide bulantısı için neler yapılabilir?

Hamilelikte mide bulantısına son

Hamileliğinizin ilk döneminde vücudunuzda çok büyük oranda hormonal değişiklikler vardır. Özellikle HCG ve Östrojen hormonlarındaki yükselişin mide bulantısını tetiklediği düşünülmektedir. Çoğul gebelik yaşayanların, hatta kız sahibi olacakların (duyun ama inanmayın!) mide bulantılarını daha çok yaşadığına inanılır. Yine farklı hormonlar tarafından tetiklenen koku alma duyunuzdaki artış da hamilelikte mide bulantılarına neden olur.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mideniz bulandığında sindirimi ve kokusu ile sizi zorlamayacak tuzlu krakerler atıştırabilirsiniz. Bu tip atıştırmalıkların tadı da hafif olduğu için sizi zorlamayacaktır.

Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği biliniyor. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içebilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Vücudun susuz kalması mide bulantısını arttırabilir. Bu yüzden kafeinsiz, şekersiz taze sıkılmış meyve suları hem vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayacak hem de su eksikliğini giderecek iyi bir kaynak olarak kullanılabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Önlemler

Az yağlı gıdalar tüketin
Sindirimi zor yemekler yemeyin
Öğünlerinizi bölerek azar azar yiyin
Doktorunuza danışarak multivitamin ve folik asit takviyesi kullanabilirsiniz
Bazı durumlarda demir takviyesi sindirim sistemini zorlayabilir
Kızarmış gıdalardan kaçının
Sıcaklık, kötü oda kokusu ve parfümler bulantıyı arttırabilir
Acıktığınızda bir şeyler atıştırın boş mide daha çok bulanır
Kusma ve bulantı sürekliyse mutlaka doktorunuza danışın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER