İkizinin böbreğiyle hayata tututundu

İkizinden en anlamlı hediyeyi 46 yıl sonra aldı. 46 yaşındaki Gürdal Berkan böbrek yetmezliği hastalığını ikizinin böbreği sayesinde atlattı.

İkizinin böbreğiyle  hayata tututundu

  Esnaf olan 46 yaşındaki Gürdal Berkan, 10 yıl önce böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kaldı. Uzun süre çektiği rahatsızlıktan sonra diyalize girmesi gerektiği belirtilen Berkan, ikizinin böbreği ile hayata tutundu. 46 yıldır ikizi Erdal ile beraber okula ve askere gidip, aynı işyerinde çalıştığını belirten Gürdal Berkan, “Ancak şu ana kadar aldığım en güzel hediye buydu. 6 ay önce diyalize bağlanacağımı öğrendim. O gün testlerimiz yapıldı. Uyumlu olduğunu anlaşılınca başarılı bir operasyon yapıldı. Allah’a şükürler olsun şu an ikimiz de çok iyiyiz. Benim böyle bir imkanım olsaydı ben de aynısını yapardım. Diyalize bağlanmadan hayata devam ettiğim için çok mutluyum. Tek yumurta ikizi olduğumuz için benim çektiğim rahatsızlığı onun da çekmesi gerekebileceğini düşünmüştük. Ancak bu ihtimal 30 yaşına kadar varmış” dedi.

"HERŞEYİMİZİ PAYLAŞMIŞTIK"

  İkizine verdiği böbrekle onu mutlu eden Erdal Berkan ise, “Bu zaman kadar her şeyimizi paylaşmıştık. Bugün de böbreğimizi paylaşmak nasip oldu. Eminim benim başıma böyle bir şey gelseydi o da hiç düşünmeden bana böbreğini verirdi” diye konuştu. İkizlerinin başından biran olsun ayrılmayan anne Cevriye Berkan ise, “Onlar beraber ağladı, beraber güldü. 15 dakika araları vardı. Gözümden sakınarak büyüttüm. Rahatsızlandıktan sonra Erdal, Gürdal’a böbreğini verdi. Allah’a şükürler olsun ikisinin de durumu çok iyi” şeklinde konuştu.

İLK İKİZ AMELİYATI

  Operasyonu gerçekleştiren bir özel hastanede Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay ise, “Bu ilginç olayla karşılaştık. Genelde ikizlerin her şeyi benzer olduğu için hastalıkları da benzer olur. Ancak ikizlerden birinin böbrekleri sağlıklı olduğu için diğerine böbreğini verdi. Bir başka ilginç yanı ise , dünyada ilk ikizlerden başarılı böbrek naklinin 1954 yılında yapılmasıydı. Daha önceki bütün nakillerde ameliyatlar başarılı olmuş, ancak böbrekler kısa bir süre sonra çalışmalarını durdurmuştu. Bunun sebebi araştırılınca, dokuların bir birine benzemeyeceği ortaya çıkmıştı. Tek yumurta ikizlerinden yapılan naklin başarılı olduğu anlaşıldı. Bundan sonra doku uyumu fikri ortaya çıktı ve bu tıbba büyük bir katkı sağladı. Bu açıdan ikizlerin ameliyatları çok önemli. Ben 1989 yılından beri nakil yapıyorum, ilk defa ikiz nakli gerçekleştirdim” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40