Kalp hastasının yürüyüş serüveni

Senelerdir Türkiye’de gezmediği yer kalmayan Bursalı doğa yürüyüşçüsü Metin Sakarya, Hollanda’dan ziyarete gelen akupunktur uzmanı doktor arkadaşı sayesinde kalp damarlarının tıkalı olduğunu öğrendi.

Kalp hastasının yürüyüş serüveni

Yapılan başarılı by-pass ameliyatının ardından 4 damarı da açılan Sakarya, 3,5 ay sonra yeniden kilometrelerce süren uzun yürüyüşlere başladı. Evli 2 çocuk ve 2 torun sahibi 52 yaşındaki Metin Sakarya, yaşadıklarını anlattı. “Yapmadığım faaliyet, gezmediğim dağ kalmadı” diyen Sakarya, “Kendimizi çok sağlıklı hissediyordum. Bazı şeylerin nerede ne zaman çıkacağı belli olmuyor. Bu yüzden her zaman temkinli olmalı, fazla özgüvenli olmamalıyız. Sağlığımıza vermemiz gereken önemi her şeyin dışında tutmalıyız” dedi.

3 GÜNDE 107 KİLOMETRE YOL

7 yıldır Kastamonu’da İnebolu yürüyüşüne katıldığını ifade eden Sakarya sözlerine şöyle devam etti:
“Ameliyat olmadan önce Şubat ayında 107 kilometre uzunluğundaki Şerife Bacı Yürüyüşü vardı çok sert faaliyetti. Oradan geldikten sonra çok ağır şartlarda bu sefer Denizli'de Menderes yürüyüşüne gittim. Ardından Bursa’da da iki kere 30 kilometrenin üzerinde yürüyüşler yaptım. Akabinde bir şey hissetmedim. Arkadaşımı ziyarete gelen akupunktur hocamız Semra hanımın seanslarına başladığımız zaman, bana, 'Kalbinde problem var, mutlaka kardiyoloji doktoruna gitmelisin' dedi. Onu dinleyerek Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gittim. Dağcı olduğumu, her gün kilometrelerce yol yürüdüğümü doktorlara anlattım. Kalp ritminin de çok problemli olduğunu söylediler. 2 gün sonra anjio oldum. Damarlarımdan 3 tanesinin yüzde 100, bir tanesinin yüzde 70 kapalı olduğunu öğrendim.” Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürüyüş arkadaşı Prof. Dr. Tuğrul Göncü tarafından ameliyat edilmesinden 3.5 ay sonra tekrar doğaya dönen Sakarya, “Belli bir yaştan sonra yediklerinize dikkat edin. Mutlaka bir kardiyolojiye giderek EKG ve tomografi çektirin” diyerek tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmedi

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER